"Nie zgadzamy się na likwidację zasady 10H” – mówił w Popołudniowej rozmowie w RMF FM Jacek Ozdoba, wiceszef resortu klimatu i środowiska. Chodzi o przepisy ograniczające budowę nowych lądowych elektrowni wiatrowych. Likwidacja zasady 10H była jednym z kamieni milowych, od spełnienia których uzależniona jest wypłata środków z KPO.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio
Wiceminister Ozdoba zdecydowanie nie chce spełnienia tych zobowiązań. Polityk Solidarnej Polski nie zgadza się ze zobowiązaniem podjętymi przez kolegów z rządu.
"To nie jest zobowiązanie Solidarnej Polski. Minister (Waldemar) Buda to podpisał, to niech spróbuje to przeforsować" - podkreślał.
@OzdobaJacek (@MKiS_GOV_PL)w #RozmowaRMF: To nie jest zobowizanie @SolidarnaPL. Minister @waldemar_buda to podpisa, to niech sprbuje to przeforsowa. Nie bdzie wikszoci @RMF24pl pic.twitter.com/ACg2nsTQF9
Rozmowa_RMFSeptember 16, 2022
Czy to oznacza, że nie będzie zmiany zasady 10H? "Być może (będzie) jakiś kompromis, np. nie 10H, a 5H, czy 6H. Jest to na pewno dość ciekawa propozycja, którą należy przeanalizować" - dodał. "W takim kształcie ostrym, jak to było początkowo, sądzę, że ten projekt nie będzie dalej realizowany, ale polityka czasami zaskakuje, więc podejrzewam, że może (będą) jakieś elementy poprawienia go" - dodawał.
Marek Tejchman pytał swojego gościa także o Janusza Kowalskiego, który został powołany na stanowisko wiceministra rolnictwa.
"Minister Kowalski, będąc wiceministrem aktywów państwowych, zwracał uwagę na kwestie, które dzisiaj są już powszechne. Dzisiaj językiem Janusza Kowalskiego mówi m.in. premier Mateusz Morawiecki, a jeszcze do niedawna trochę inaczej wyglądała ta strategia energetyczna. Dzisiaj jest ta szansa dla rolnictwa" - mówił wiceszef resortu klimatu i środowiska.
@OzdobaJacek (@MKiS_GOV_PL)w #RozmowaRMF: Minister @JKowalski_posel, bdc wiceministrem aktyww pastwowych, zwraca uwag na kwestie, ktre dzisiaj s ju powszechne. Dzisiaj jzykiem @JKowalski_posel mwi https://t.co/MHpu4bCxa6. premier @MorawieckiM @RMF24pl pic.twitter.com/008fERkTYv
Rozmowa_RMFSeptember 16, 2022
"Taka była decyzja pana premiera i taka jest decyzja koalicjantów, że jeżeli chodzi o rynek rolniczy, rolnictwo, rynek przetwórstwa, minister Janusz Kowalski zaprezentuje pewną strategię, która będzie owocem jego pracy w kontekście m.in. sprywatyzowanych w latach 90. zakładów, które dzisiaj mogłyby być w polskich rękach" - podkreślał gość Marka Tejchmana. "Chodzi o spółki, które są dzisiaj np. w posiadaniu innego kapitału niż polski" - dodawał.
Czy Janusz Kowalski - jego zdaniem - powinien odebrać głosy Agrounii?
"Ja nie traktuję poważnie pana Kołodziejczaka jeśli chodzi o kwestie merytoryczne. Zawsze jest tak, że pewna grupa osób bawi się w pewien populizm i jakąś taką dziwną formułę, która nie przystoi w normalnej demokracji" - mówił Jacek Ozdoba.
Marek Tejchman pytał swojego gościa także o to, czy premier Mateusz Morawiecki powinien podać się do dymisji, jeśli Polska nie zdobędzie pieniędzy z KPO.
"Nie jest zadaniem wiceministrów dymisjonowanie premiera. Koalicja w obecnym kształcie zdecydowała, że premierem jest Mateusz Morawiecki" - podkreślał.
Czy Jacek Kurski byłby lepszym premierem?
"Nie jest na razie - sądzę - brany pod uwagę, ale jest na pewno osobą, której zdolności w zakresie m.in. prowadzenia kampanii, umiejętności, które posiada, są na pewno przydatne i Zjednoczona Prawica jak najbardziej powinna dbać o tego typu osoby, które niewątpliwie mogą przysłużyć się do zwycięstwa, czy też mają odpowiednią wiedzę i doświadczenie. Bo to jest naprawdę bardzo sprawny polityk" - mówił Ozdoba.
"Planujemy, że ustawa kaucyjna w październiku trafi do parlamentu. Zwłoka wynika bardziej z przedłużonych konsultacji czy właściwie analizy dotyczącej, jaki to będzie miało wpływ na rynek. Te przepisy są gotowe, tylko pamiętajmy, że to nie jest takie bardzo proste rozwiązanie. Mówimy tu o szkle jednorazowym, wielorazowym, butelkach plastikowych, o powierzchni sklepów, gdzie jest obligatoryjność. Ale zapewniam, że projekt jest gotowy" - mówił w internetowej części Popołudniowej rozmowy w RMF FM Jacek Ozdoba.
@OzdobaJacek (@MKiS_GOV_PL)w #RozmowaRMF o ustawie kaucyjnej: Planujemy, e w padzierniku trafi do parlamentu. Te przepisy s gotowe RMF24pl pic.twitter.com/n6hIk3XRkJ
Rozmowa_RMFSeptember 16, 2022
Marek Tejchman dopytywał, dlaczego projekt nie został opublikowany jeśli jest gotowy. Czy w projekcie może się coś jeszcze zmienić? Zdaniem wiceszefa resortu klimatu i środowiska wciąż dogrywane są szczegóły. "Powierzchnia sklepów jest elementem, który chcemy zmienić i pójść w stronę branży, która zwraca uwagę, że sto metrów jest zbyt małą powierzchnią, jeżeli chodzi o tę obligatoryjność. Tu po prostu zwiększymy ją" - mówił. Czy to oznacza, że sklepy poniżej danej objętości nie będą musiały mieć systemu kaucyjnego? "To będzie dobrowolność" - wyjaśnił Ozdoba.
Jacek Ozdoba był również pytany o to kiedy pojawi się raport w sprawie katastrofy ekologicznej na Odrze. "Do 30 września wszystko na to wskazuje" - zapewniał wiceminister. "Powstało tyle zamieszania, wymyślano mezytylen, heksan, rtęć i wszystko się przemieszało, a tymczasem okazało się, że przyczyna jest naturalna, można powiedzieć" - dodał.
Prowadzący rozmowę Marek Tejchman przytoczył wnioski z raportu interdyscyplinarnego zespołu doradczego ds. kryzysu klimatycznego, działającego przy prezesie PAN, w którym można przeczytać, że "w żadnym wypadku nie można twierdzić, że katastrofa ekologiczna na Odrze miała przyczynę naturalną".
@OzdobaJacek (@MKiS_GOV_PL)w #RozmowaRMF o raporcie w sprawie Odry: Powstao tyle zamieszania, wymylano mezytylen, rt a okazao si, e przyczyna jest naturalna @RMF24pl pic.twitter.com/7asfSohPtp
Rozmowa_RMFSeptember 16, 2022
"Tak, ale gdy rozwiniemy ten raport, to oni to tłumaczą, że wynika to z tego, że nawet gdy zasolenie spadnie, bo mowa jest o złotych algach, które wypuszczają toksyny, żeby stworzyć przestrzeń życiową lub też kiedy się bronią, to ten gatunek jest na tyle inwazyjny i na tyle mocny, że potrafi się do tej słodkiej wody przystosować" - wyjaśniał wiceminister środowiska.
Wiceminister środowiska był też pytany, dlaczego w Polsce nie powstaje elektrownia atomowa. "Wolałbym, żeby pan o to zapytał osoby, które odpowiadają za energetykę jądrową. Ja nie będę się tłumaczył dlaczego, co, jak wystąpiło. Jeszcze jak nie byłem w tamtej kadencji posłem, ale mogę powiedzieć, że ten zakres prac jeżeli chodzi o energię atomową, gigantycznie przyspieszył. I o tym informuje też pani minister Moskwa" - mówił Ozdoba.