"Co zrobić, żeby system opieki był wydolny? Co zrobić, żeby pacjenci nie czekali w kolejkach? Takie pytanie zadałbym kandydatom na prezydenta" - mówi gość Marcina Zaborskiego w RMF FM, Krzysztof Bukiel przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy. "Nikt na to pytanie nie odpowiedział od 30 lat" - zaznacza. "System Kas Chorych był najbardziej spójny i logiczny" - dodaje.

REKLAMA

Skoro minister zdrowia Łukasz Szumowski uznał, że lekarzowi pracującemu na wyłączność w czasie koronawirusa należy się 16750 zł, to my proponujemy, żeby wprowadzić to na stałe - mówi Krzysztof Bukiel przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy. Jak dodaje gość Marcina Zaborskiego: jeżeli mamy nieszczelny system i zgadza się na to minister zdrowia i prezydent, to musimy do tego systemu dosypywać pieniądze.

Mieliśmy w czasie epidemii doskonały eksperyment, gdy ograniczono pracę placówek służby zdrowia, a ludzie bali się chodzić do lekarza. Okazało się, że SOR-y były prawie puste - podkreśla.

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio

Krzysztof Bukiel: Jakie pytanie zadałbym kandydatom na prezydenta? Co zrobić, żeby system opieki zdrowotnej był wydolny

Nie mam kompetencji, żeby oceniać jakie jest zagrożenie - zaznacza, pytany pytany o wypowiedź premiera Mateusza Morawieckiego, że koronawirusa nie trzeba się już bać. Patrząc na fakty, Polska dobrze radzi sobie z pandemią - podkreśla gość Marcina Zaborskiego w RMF FM. Być może zagrożenie nie było tak duże jak je przedstawiano - dodaje Krzysztof Bukiel.

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video

Krzysztof Bukiel: Patrząc na dane, Polska dobrze radzi sobie z problemem koronawirusa

Mieliśmy znakomity eksperyment. Za żywym ciele można powiedzieć, w związku z okresem epidemii, kiedy to, z różnych powodów ograniczono pracę placówek ochrony zdrowia, a także sami pacjenci bali się przychodzić do różnych placówek ochrony zdrowia. Okazało się, że SOR-y, które zwykle są tak przeładowane, że wydaje się, że nic tym względzie nie można zrobić, nagle okazały się zupełnie puste - stwierdził Krzysztof Bukiel w internetowej części Popołudniowej rozmowy w RMF FM.

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video

Krzysztof Bukiel: W czasie epidemii SOR-y, które są zawsze przeładowane, stały puste

Zapytany, czy to oznacza, że pacjenci wcześniej wyłudzali świadczenia, odpowiedział: "Słowo wyłudzali brzmi bardzo pejoratywnie. Nie tyle wyłudzali, co korzystali. Chociaż mogli nie korzystać. Jeżeli pacjent miał badanie USG tydzień temu, a trafiło się, że może dziś zrobić drugi raz, to sobie zrobi, bo czemu nie?"

Krzysztof Bukiel mówił też, że lekarze często kierują pacjentów na zabiegi, które wcale nie są im potrzebne. Marcin Zaborski dopytywał więc, czy lekarze w ten sposób wyłudzają pieniądze z NFZ-u. Wyłudzają... pan znowu.. Korzystają z sytuacji, tworząc świadczenia pozorne - odpowiedział gość RMF FM.


Szef OZZL przyznał jednak, że system ochrony zdrowia jest źle skonstruowany i przypomina "pompę ssąco-tłoczącą". Na pytanie, czy może w takim razie rozwiązaniem problemu braku pieniędzy w lecznictwie nie jest ciągłe ich dosypywanie, Krzysztof Bukiel odpowiedział: "Jeżeli minister zdrowia, czy pan premier, czy pan prezydent mówią, że nic nie można zrobić, że wszystko musi być tak, jak było, to jeżeli mamy tak nieszczelny system i na te nieszczelności zgadzają się rządzący, no to muszą dosypać tych pieniędzy".

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video

Krzysztof Bukiel: System ochrony zdrowia to pompa ssąco-tłocząca

Marcin Zaborski przypomniał też opinię Łukasza Jankowskiego, szefa warszawskiej Okręgowej Izby Lekarskiej. Jankowski stwierdził w RMF FM, że polski system szkolenia młodych lekarzy jest systemem feudalnym. Szkoliłem się bardzo dawno temu, ale mogę potwierdzić, że szkolenie w polskich szpitalach jest bardzo trudne, bo właściwie nikomu poza szkolącym się na tym nie zależy - zgodził się Krzysztof Bukiel.

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video

Krzysztof Bukiel: Obietnice polityków to wyborcze "ple, ple, ple"