"Nie możemy uzależniać bezpieczeństwa naszej ojczyzny od reakcji innego państwa, nawet zaprzyjaźnionego" – powiedział Mariusz Błaszczak w Popołudniowej rozmowie w RMF FM. Polityk był pytany o niepewność przyszłej polityki USA wobec Ukrainy i Europy po zwycięstwie Donalda Trumpa. Wiceprezes PiS zaznaczył, że receptą na ową niepewność są intensywne zbrojenia. Dodał jednak, że "mamy doświadczenie czterech lat prezydentury Donald Trumpa i wtedy wszystko było, jak należy". Błaszczak potwierdził także, że jego partia ogłosi swojego kandydata na prezydenta jesienią.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio
Mamy doświadczenie czterech lat prezydentury Donald Trumpa i wtedy wszystko było, jak należy. Ten czas wykorzystaliśmy dobrze dla Polski - powiedział w Popołudniowej rozmowie w RMF FM wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości Mariusz Błaszczak, komentując możliwe kierunki polityki amerykańskiej po tym, jak wybory prezydenckie wygrał Donald Trump.
Tomasz Terlikowski zapytał swojego gościa, czy nie obawia się wypowiedzi o 24 godzinach na zakończenie wojny w Ukrainie.
Zobaczymy, jak się sprawy potoczą - powiedział Błaszczak, wskazując, że w czasie prezydentury Trumpa Polska pozyskała nowoczesny, amerykański sprzęt wojskowy.
Nie wiem, co zrobi Donald Trump, natomiast zasadniczym błędem, działaniem na szkodę Polski było to, co robił i mówił Donald Tusk, Radosław Sikorski, a szczególnie jego żona, Anne Applebaum i Bogdan Klich. (...) Oni stracili zdolność honorową do tego, żeby reprezentować polskie sprawy w Waszyngtonie - wskazał były minister obrony narodowej. Oni, ci, którzy dzisiaj Polską rządzą (...) zainwestowali wszystko w poparcie oligarchii, która rządzi dziś w Europie, która stara się wypchnąć Stany Zjednoczone z Europy. To jest śmiertelnie groźne dla Polski - mówił w RMF FM.
Co dalej z wojn w Ukrainie po zwycistwie @realDonaldTrump w wyborach w USA?Jak polskie wadze uo sobie wspprac z now administracj w Waszyngtonie?Gociem Popoudniowej #RozmowaRMF by @mblaszczak wiceprezes @pisorgpl byy szef @MON_GOV_PL pic.twitter.com/FhRTvkDfze
Rozmowa_RMFNovember 13, 2024
Remedium na ewentualną strategiczną niepewność Stanów Zjednoczonych Mariusz Błaszczak widzi w zbrojeniu się Polski "na potęgę".
Nie możemy uzależniać bezpieczeństwa naszej ojczyzny od reakcji innego państwa, nawet zaprzyjaźnionego - powiedział w rozmowie z Tomaszem Terlikowskim.
W Popołudniowej rozmowie w RMF FM padł wątek żony ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego - Anne Applebaum.
Doniesienia medialne mówią, że Donald Tusk miał powiedzieć Sikorskiemu, iż informacje o tym, że ktoś z polityków KO miał czynić zarzuty w związku z pochodzeniem Applebaum, mieli rozsiewać politycy PiS.
Nam nie przeszkadza pochodzenie Anne Applebaum. Nam przeszkadza, że Anne Applebaum jest znaną publicystką w Stanach Zjednoczonych, należy do rozpoznawalnych publicystów związanych z partią demokratyczną (...) i jej komentarze, i jej ataki na Donalda Trumpa szkodziły Polsce - wskazał Mariusz Błaszczak.
Otrzymałem odpowiedź na moją interpelację złożoną do ministra obrony (...) w sprawie pozyskiwania nowych żołnierzy, powołań do polskiego wojska. Okazuje się, że było zgłoszeń w tym roku, do końca października, 46 tys. - powiedział w RMF FM Mariusz Błaszczak, dodając, że "tylko 28 tys. osób rozpoczęło szkolenie".
Ja rozumiem, że trzeba mieć specjalne predyspozycje, żeby służyć w wojskach specjalnych, ale w wojskach lądowych naprawdę nie trzeba być supermanem. Ja uważam, że wynika to z tego, że oni (rządzący - red.) nie mają pieniędzy, żeby powoływać nowe jednostki wojskowe, tylko ten fakt ukrywają - dopowiedział.
Z tych 28 tys. do zawodowej służby wojskowej powołano tylko 9,5 tys. żołnierzy. Całą resztę skierowano do rezerwy. To jest marnowanie potencjału - wskazał były szef MON.
Prawo i Sprawiedliwość ogłosi kandydata jesienią tego roku (...) Zakładamy, że wygra wybory - powiedział Mariusz Błaszczak w rozmowie z Tomaszem Terlikowskim. Jego zdaniem, to będzie ważne w obecnej sytuacji międzynarodowej. Polityk podkreślił, że zwycięski kandydat z PiS zapewni dobre relacje z prezydentem Trumpem.
W @pisorgpl nie bdzie prawyborw prezydenckich, inaczej ni w Koalicji Obywatelskiej. Dlaczego z tego zrezygnowano? @tterlikowski pyta o to gocia Popoudniowej #RozmowaRMF @mblaszczak wiceprezesa @pisorgpl pic.twitter.com/M3miEO3CGX
Rozmowa_RMFNovember 13, 2024
Prowadzący Popołudniową rozmowę w RMF FM zapytał, dlaczego PiS zrezygnował z prawyborów?
Doszliśmy do wniosku, że będą trudne do przeprowadzenia - wyjaśnił Błaszczak. W jego opinii było na to "zbyt mało czasu", a sytuacji dodatkowo nie ułatwia fakt, że "Platforma ma przewagę medialną". Na sugestię prowadzącego, że owa przewaga nie pomaga w prawyborach, Mariusz Błaszczak odpowiedział, że pomaga, "dlatego, że można w sposób inny prowadzić te prawybory, niż w sytuacji totalnego ostrzału".
Wiceprezes PiS zaprzeczył, że jego partia rozpatruje ponad 10 osób jako potencjalnego kandydata do wyścigu prezydenckiego. Polityk nie chciał mówić o żadnych konkretnych nazwiskach.
Ja polegam na Marku Sawickim, który twierdzi, że i tak Donald Tusk będzie kandydatem - powiedział Błaszczak, pytany o to, czy Rafał Trzaskowski może przegrać w prawyborach w Platformie z Radosławem Sikorskim.
Mariusz Błaszczak został zapytany w Popołudniowej rozmowie w RMF FM także o to, czy PiS jest gotowe na debatę w sprawie unormowania w Polsce sprawy związków partnerskich.
Nie zwizki partnerskie, a wsparcie dla maestw.@mblaszczak wiceprezes @pisorgpl w Popoudniowej #RozmowaRMF odpowiada na pytania, dotyczce projektw ustaw o zwizkach partnerskich pic.twitter.com/L70lfGSFG6
Rozmowa_RMFNovember 13, 2024
O co chodzi w małżeństwie? O to, żeby mieć dzieci, dlatego państwo musi wspierać małżonków, żeby mogli wychowywać dzieci i dlatego małżeństwo ma przywileje związane np. z rozliczaniem podatkowym. To po co te związki partnerskie? - pytał polityk. Wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości powiedział, że ewentualne zrównywanie praw małżeństw i osób żyjących w związkach partnerskich byłoby nieuczciwe.
Skoncentrujmy się, żeby państwo wspierało małżeństwa, żeby państwo wspierało finansowo także małżeństwa, które decydują się na posiadanie dzieci - dodał.