"Widzimy, że nawet rychłe przyjęcie jednego przepisu i tak nie załatwi sprawy. Musimy do tego problemu podejść szerzej: jak zapewnić bezpieczeństwo w ruchu drogowym, patrząc na to z perspektywy przepisów karnych, monitorowania osób, które prowadzą (auto - przyp. red.) bez uprawnień" – mówił w Popołudniowej rozmowie w RMF FM wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha, pytany o konieczność poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

REKLAMA

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video

Myrcha o "zabójstwie drogowym": Musimy do tego tematu podejść szerzej

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio

Myrcha o "zabójstwie drogowym": Musimy do tego tematu podejść szerzej

Ministerstwo Sprawiedliwości rozważa wprowadzenie nowego rodzaju przestępstwa, które nazywałoby się "zabójstwo drogowe". Myrcha w Popołudniowej rozmowie w RMF FM podkreślił, że to pomysł, który od pewnego czasu pojawia się w debacie publicznej.

My od pewnego czasu to analizujemy. To jest coś, co się potocznie nazywa zabójstwem drogowym, ale sprawdza się do opisania w kodeksie karnym nieumyślnego spowodowania śmierci w wyniku wypadku. To jest bardzo różnie określane w kodeksach karnych sąsiednich państw - zaznaczył.

Po tragediach na drogach pojawiy si zapowiedzi zaostrzenia prawa wobec bandytw za kierownic. Kiedy to nastpi?Piotr Salak pyta o to gocia Popoudniowej #RozmowaRMF @ArkadiuszMyrcha wiceministra @MS_GOV_PL pic.twitter.com/HMruN1s276

Rozmowa_RMFSeptember 24, 2024

Wydaje mi się, że powinniśmy bardzo poważnie przeanalizować, czy w kodeksie karnym nie powinna być wyodrębniona jednostka redakcyjna, odrębny przepis, który by sankcjonował bardziej ten czyn jako zabójstwo, a nie jako wypadek ze skutkiem śmiertelnym - powiedział wiceminister sprawiedliwości.

Jak dodał, zmiany tego typu w kodeksie karnym nigdy nie mogą wydarzyć się z dnia na dzień. Musimy do tego problemu podejść szerzej: jak zapewnić bezpieczeństwo w ruchu drogowym patrząc na to z perspektywy przepisów karnych, monitorowania osób, które prowadzą bez uprawnień itd. - mówił.

Potrzebne dyskusje z epskertami

My jako ministerstwo nie mamy gotowego stanowiska w tym zakresie. Ono powinno się wykuwać nie w myślach i emocjach polityków, czy nawet szefa resortu tylko w dyskusjach z ekspertami, praktykami, prokuratorami - powiedział Myrcha.

Jak zaznaczył, wierzy, że dla miażdżącej większości kierowców zdrowy rozsądek powinien być wyznacznikiem, a nie konkretny przepis.

Widzimy w ostatnich latach, że ta polityka karna w stosunku do sprawców wypadków pijanych czy nawet trzeźwych była zaostrzana, a jednak te sytuacja się nadal zdarzają. Widzimy więc, że nawet rychłe przyjęcie jednego przepisu i tak nie załatwi sprawy, dlatego chcemy podejść do tego całościowo - dodał.

Wiceminister sprawiedliwości stwierdził także, że "musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy w Polsce powinien być system wskazujący na to, czy ktoś prowadzi samochód bez uprawnień".

Co z systemem wykrywania kierowcw, ktrzy prowadz bez uprawnie?Na pytania Piotra Salaka w Popoudniowej #RozmowaRMF odpowiada @ArkadiuszMyrcha wiceminister @MS_GOV_PL pic.twitter.com/IUGcNtzSaN

Rozmowa_RMFSeptember 24, 2024

Co ze sprawami Łukasza Ż. i Sebastiana M.?

Pytany, kiedy podejrzany o spowodowanie tragicznego wypadku na Trasie Łazienkowskiej w Warszawie Łukasz Ż. trafi do Polski, Myrcha odpowiedział, że to kwestia postępowania ekstradycyjnego.

Nie potrafię na to pytanie w tym momencie odpowiedzieć. Na pewno aparat państwowy będzie zdeterminowany, żeby tego pana, czy wszystkich innych, którzy powinni odpowiadać przed polskimi sądami, jak najszybciej ściągać - dodał.

ukasz . zatrzymany w Niemczech w zwizku z wypadkiem na Trasie azienkowskiej czeka na ekstradycj do Polski. Sebastian M. po wypadku na autostradzie A1 przed rokiem nadal przebywa w Dubaju.Czy pastwo polskie jest bezradne ? Gociem Popoudniowej #RozmowaRMF by... pic.twitter.com/Z9wcF2bDzS

Rozmowa_RMFSeptember 24, 2024

Prowadzący rozmowę Piotr Salak pytał również o sprawę Sebastiana M.

My jesteśmy w tym sporze prawnym (z władzami Zjednoczonych Emiratów Arabskich - przyp. red.) bardzo aktywni. Prowadzimy korespondencję ze stroną arabską, wyjaśniając rozumienie przepisów, jego interpretacje, stosowanie dotychczas w Polsce i Europie. Staramy się bardzo rzeczowo i obszernie to wyjaśniać. Natomiast ten proces trwa, stale też monitorujemy sytuację tego pana w Dubaju - dodał.

"Ziobro powinien zostać doprowadzony przed komisję śledczą ds. Pegasusa"

Czy Zbigniew Zbioro powinien być doprowadzony przed komisję ds. Pegasusa? Absolutnie tak. Jeżeli słyszymy z komunikatów, że w ocenie biegłego jego stan zdrowia pozwala na chociażby chwilowe, w sensie kilkugodzinne stawiennictwo, to w takim razie jak każdy inny obywatel powinien na takie wezwanie się stawić - powiedział.

Gość RMF FM odniósł się także do nieodpłatnej pomocy prawnej dla powodzian. My ze swojej strony przygotowaliśmy przepis do tej specustawy, która ten system nieodpłatnej pomocy prawnej otworzy. Żeby już nie tworzyć bariery wieku, zarobków, sytuacji szczególnej. Uważamy, że każdy, kto jest poszkodowany w wyniku powodzi, powinien mieć dostęp do nieodpłatnej pomocy prawnej - stwierdził.