"Potrzebujemy siebie. Jesteśmy na siebie skazani" - tak Adam Jarubas mówił o współpracy z Polską 2050 oraz z innymi partiami w ramach koalicji rządowej. Wiceprezes PSL nie wie jeszcze, czy jego partia poprze Szymona Hołownię w wyborach prezydenckich w 2025 roku. "On sam musi sobie odpowiedzieć, czy wystartuje" - stwierdził gość Popołudniowej rozmowy w RMF FM. Dziennikarz RMF FM Tomasz Terlikowski pytał europosła o słaby wynik koalicji Trzeciej Drogi w wyborach do PE oraz jego poglądy na temat adopcji dzieci przez pary homoseksualne.
Adam Jarubas nie wierzy w rozpad koalicji Polskiego Stronnictwa Ludowego z Polską 2050 po wyborach do Parlamentu Europejskiego. Myślę, że tak nie będzie. Umówiliśmy się w październiku, kiedy braliśmy odpowiedzialność za Polskę, na to, że przejmując władzę posprzątamy po PiS-ie i dowieziemy ten projekt pod tytułem koalicja partii demokratycznych w ramach formuły, w jakie startowaliśmy, czyli Trzeciej Drogi - powiedział gość Popołudniowej rozmowy w RMF FM. Ma on nadzieję, że współpraca będzie trwała, mimo odrębności klubowej.
Czy w takim razie ludowcy zagłosują na Szymona Hołownię w wyborach prezydenckich w 2025 roku? On sam musi sobie odpowiedzieć, czy wystartuje. My nie podjęliśmy jeszcze decyzji. Ona zapadnie jesienią - oświadczył Jarubas, dodając, że prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz nie będzie ubiegał się o Pałac Prezydencki.
Różnimy się, w wielu sprawach kładziemy inaczej akcenty - przyznał rozmówca dziennikarza RMF FM Tomasza Terlikowskiego, nawiązując do współpracy z Polską 2050. Co w takim razie łączy te dwa ugrupowania? Mamy świadomość tego, że Polska nie powinna być skazana na mocno polaryzujący scenariusz, mocno wyniszczający. Ja jestem zwolennikiem rozliczeń nieprawidłowości czy wręcz otwartego łamania prawa - powiedział wiceprezes PSL.
Powinniśmy szukać tego, co nas łączy - dodał. Zdaniem europosła Kosiniak-Kamysz i Hołownia mają jeszcze dużą rolę do odegrania w polskiej polityce.
Adam Jarubas mówił też, że jego partia mocno stawia w rozmowach koalicyjnych na kwestie przedsiębiorców. W tym kontekście wymienił likwidację podatku zdrowotnego. To jest nasz postulat absolutnie kluczowy, realizacji którego nie odpuścimy - zapewniał. I dodał: Będziemy to mocno to stawiać, warunkować też nasze poparcie dla innych projektów naszych koalicjantów.
Niski wynik Trzeciej Drogi w eurowyborach Jarubas tłumaczył badaniami, które wskazują, że ok. 60 proc. wyborców z października nie poszło w niedzielę do urn. Nie potrafiliśmy zmobilizować lwiej części naszego elektoratu - przyznał europoseł. Rozpłynęliśmy się w słabej komunikacji - mówił w internetowej części Popołudniowej rozmowy w RMF FM. Według jego słów elektorat Trzeciej Drogi jest mniej zdyscyplinowanych niż PiS-u. Będziemy nad tym pracować - deklarował.
Wiceszef PSL mówił też, że ludowcy są wierni wartościom, które głosili. Zwracaliśmy uwagę, że projekty dzielące Polaków, dotyczące światopoglądu nie powinny być projektami rządowymi. One się w umowie koalicyjnej nie znalazły. Chłopski upór PSL-u doprowadził do tego, że jeśli te projekty będą procedowane, to będą procedowane jako projekty poselskie - mówił, nawiązując do współpracy z PO w ramach koalicji rządowej.
Adam Jarubas "ostrymi" nazwał poglądy senatora koalicji Trzeciej Drogi Michała Kamińskiego, który w wywiadzie dla Radia RMF24 opowiedział się za adopcją dzieci przez pary homoseksualne. Ja mam dokładnie odwrotne zdanie. Uważam, że barierą nie do przeskoczenia jest kwestia usankcjonowania adopcji dzieci przez pary homoseksualne - zadeklarował nasz gość. Związki partnerskie są natomiast jego zdaniem kwestią do dyskusji. To jest do uregulowania. Pytanie w jakim zakresie - dodał.