Kolejkowo we Wrocławiu to największa makieta kolejowa w Polsce. Mieści się na terenie najstarszego dworca kolejowego w stolicy Dolnego Śląska przy pl. Orląt Lwowskich.

REKLAMA

/ Mateusz Czmiel / RMF FM
/ Mateusz Czmiel / RMF FM
/ Mateusz Czmiel / RMF FM
/ Mateusz Czmiel / RMF FM
/ Mateusz Czmiel / RMF FM
/ Mateusz Czmiel / RMF FM
/ Mateusz Czmiel / RMF FM
/ Mateusz Czmiel / RMF FM
/ Mateusz Czmiel / RMF FM
/ Mateusz Czmiel / RMF FM

Odwiedzając miniaturowy świat zobaczyć można m.in. makiety obiektów z Wrocławia oraz całego Dolnego Śląska. Swoje miejsce znalazły tam takie perełki architektoniczne jak: Dworzec Świebodzki, kamienice wrocławskiego rynku, obserwatorium meteorologiczne na Śnieżce, Karkonoskie Tajemnice w Karpaczu, schronisko Szwajcarka w Sudetach Zachodnich.

Zespół Kolejkowa liczy 12 osób - ciężka i długa praca zaowocowała wyjątkowymi makietami, na których znajdziemy prawie 4500 figurek, 15 pociągów i 60 wagonów poruszających się po torowisku o długości ponad 500 metrów pośród 300 budynków. Całość działa dzięki pracy programistów i prawie 14 kilometrów kabli.

W Kolejkowie możemy obserwować zjawisko dnia i nocy. W ciągu kilku minut całe miasto zmienia się nie do poznania.

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video

Kiedy zapada zmrok w Kolejkowie, w budynkach, mieszkaniach zapala się światło. W środku możemy dostrzec pracujących ludzi, wykonujących codzienne czynności. Chcemy pokazać, że ta wystawa to przede wszystkim szczegóły i detale, scenki odgrywane nocą, które za dnia nie byłyby do końca widoczne - mówi Kamil Słowiński, kierownik wystawy.

Przy niektórych ekspozycjach znajdziemy również tajemnicze przyciski. Po ich wciśnięciu uruchamiamy pociągi, samochody, koparki oraz... zwierzęta na wsi.

Wyjątkowe makiety Kolejkowa powstają w dwóch pracowniach - główna ma siedzibę w Jeleniej Górze, pomocnicza we Wrocławiu - to w tej ostatniej programuje się pociągi, skleja i maluje figurki oraz wykonuje bieżące naprawy.

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video

Kolejkowo od kuchni. Tutaj powstają elementy makiety

Pojawiliśmy się też w miejscu, które nie jest dostępne dla zwiedzających. Trwają tam prace nad nową makietą, którą mieliśmy okazje zobaczyć jako pierwsi!

Pojawi się kawałek Odry z barkami i statkami, Bulwar Dunikowskiego, wrocławskie kamienice, Solpol na ulicach pojawią się samochody oraz tramwaje - zdradza Kamil Słowiński. W przeciwieństwie do tych wrocławskich, kolejkowe tramwaje mają sprawne szyny i przyjeżdżają na czas.

Czy w Kolejkowie pojawi się też nowy pociąg?Tak, ale na razie nie zdradzamy szczegółów. Mogę powiedzieć tylko, że pracujemy nad kilkoma składami - dodaje Słowiński.

Warsztaty modelarskie

Co ciekawe, w Kolejkowie odbywają się też warsztaty modelarskie. Mogą w nich brać udział dzieci, a także młodzież i dorośli.

Na warsztatach dla najmłodszych każde dziecko ma zapewnione komfortowe miejsce pracy wyposażone w farby, kleje, pędzle, fartuch ochronny i inne niezbędne narzędzia oraz materiały. Zajęcia trwają 1 godzinę, a każdy uczestnik nagradzany jest Dyplomem Młodego Modelarza.