Na szczytny cel trafią pieniądze z grudniowej zabawy słuchaczy RMF FM ze Świetnym Mikołajem. Wsparcie otrzyma siedem poradni psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży. Wśród nich jest oddział psychiatrii dzieci i młodzieży szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
W tym roku biorąc udział w naszej loterii Świetny Mikołaj słuchacze RMF FM pomagali w zbieraniu pieniędzy na szczytny cel: wyposażenie poradni psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży w siedmiu miastach Polski. W sumie udało się uzbierać 200 tysięcy.
Psychiatria dzieci i młodzieży od lat znajduje się w stanie zapaści - to przepełnione szpitale, brak personelu medycznego, za niska wycena świadczeń medycznych. Teraz dodatkowo i tak już trudną sytuację pogorszyła pandemia koronawirusa. Wielokrotnie mówiliśmy o tym w Faktach RMF FM i pisaliśmy na RMF24.pl.
Pandemia Covid-19 doprowadziła do poważnego kryzysu zdrowia psychicznego u dzieci i nastolatków. Naukowcy wskazują na praktycznie dwukrotny wzrost liczby przypadków depresji i stanów lękowych u młodych ludzi. Lekarze z kolei przyznają, że w lockdownie na oddział psychiatrii dziecięcej trafiali młodzi pacjenci, którzy wcześniej nie mieli skłonności depresyjnych.
Eksperci podkreślają, że zaniedbania z dziś mogą być trudne do nadrobienia w przyszłości. A przecież Polska już teraz jest w niechlubnej czołówce państw europejskiej pod względem liczby skutecznych prób samobójczych u dzieci i młodzieży.
W ramach naszej charytatywnej akcji wspomożemy m.in. oddział psychiatrii dzieci i młodzieży szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
Jednostka położona jest w centrum miasta, w dawnej dzielnicy Śródmieście, przy ulicy Kopernika 21a oraz Śniadeckich 3. W jej skład wchodzą również dwa istniejące od 32 lat oddziały dzienne - obecnie zlokalizowane przy ulicy Olszańskiej 5. To zabytkowe budynki które, często wymagają remontu.
Placówka ma 32 miejsca, które zwłaszcza teraz podczas pandemii, cały czas są zajęte. Wielokrotnie konieczne bywają tzw. dostawki.
Pandemia stała się czynnikiem mocno obciążającym funkcjonowanie dzieci i młodzieży - mówi dr Feliks Matusiak kierownik oddziału psychiatrii dzieci i młodzieży. Pacjenci, którzy do tej pory już średnio sobie radzili, teraz trafiają z nasilonymi objawami. Bardzo dużą grupę stanowią młodzi pacjenci po próbie samobójczej, ale także po samookaleczeniach - dodaje.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video
Osób w kryzysach psychicznych jest co raz więcej - dodaje dr Maciej Pilecki prowadzący oddział kliniczny psychiatrii dzieci i młodzieży.
Obserwujemy drastyczny wzrost częstości konsultacji. Niestety, obserwujemy wzrost częstości prób samobójczych, czas pandemii temu sprzyja. Wcześniej podczas wakacji oddziały były prawie puste, teraz także podczas lata oddziały są zapełnione. Instytucji, które zajmują się dziećmi i młodzieżą w kryzysach psychicznych w Polsce wciąż jest za mało. Notujemy wzrost pacjentów o około 30 procent. Mamy 32-łóżkowy oddział, który wystarczał... Na przestrzeni ostatniego czasu niewiele było dni, kiedy nie musieliśmy uruchamiać tzw. Dostawek- zaznacza.
Niezwykle ważne jest leczenie pacjentów w miarę dobrych warunkach. Potrzeb jest bardzo wiele. Bo brakuje nawet najprostszych rzeczy jak nowe krzesła, meble czy nawet długopisy.
Opieramy się głównie na rozmowie, dialogu czy czasami na zastosowaniu leków, ale potrzebujemy też sprzętu, który umożliwia im udział w lekcjach - mówi dr Pilecki. Potrzebujemy codziennych rzeczy, książek, podręczników, pomocy naukowych, farb do malowania ścian, biurek , krzeseł, czasami potrzebujemy też ubrań. Potrzebujemy też rzeczy które moglibyśmy umieścić w salach izolacji, które umilą tam dzieciom pobyt. Potrzeby materialne są bardzo duże. Chcielibyśmy tez zabrać pacjentów w ramach socjoterapii do kina, teatru czy muzeum - opowiada.
Dzięki pomocy słuchaczy RMF FM pomożemy w sumie siedmiu ośrodkom. Doposażymy poniższe poradnie psychiatryczne:
· Szpital Neuropsychiatryczny im. Prof. Mieczysława Kaczyńskiego w Lublinie
· Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Centrum Leczenia Dzieci i Młodzieży Centrum Leczenia Dzieci i Młodzieży w Zaborze
· Samodzielny Publiczny Specjalistyczny Zakład Opieki Zdrowotnej "Zdroje"
· Wojewódzki Zespół Lecznictwa Psychiatrycznego w Olsztynie
· Centrum Pediatrii im. Jana Pawła II w Sosnowcu
· Wojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Świeciu
· Oddział Kliniczny Psychiatrii Dorosłych, Dzieci i Młodzieży (Szpital Uniwersytecki w Krakowie)