„Jeśli profesor Małgorzata Gersdorf podejmie działania przypisane Pierwszemu Prezesowi SN, musi się spodziewać konsekwencji dyscyplinarnych” - mówił Marek Ast, polityk Prawa i Sprawiedliwości, członek sejmowej komisji sprawiedliwości, który był gościem Rozmowy w samo południe w RMF FM. Gość Marcina Zaborskiego odniósł się też do dzisiejszych słów prof. Małgorzaty Gersdorf, że wraca z urlopu i do 2020 roku będzie I prezesem Sądu Najwyższego. „To subiektywne odczucie pani profesor” i dodał, że „sędzia w stanie spoczynku nie korzysta z urlopu, tak jak z urlopu nie korzysta emeryt” – podsumował dzisiejszy status prof. Gersdorf nasz gość.

REKLAMA

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video

Marek Ast: Jeśli prof. Gersdorf podejmie działania jako I Prezes SN, musi się spodziewać konsekwencji dyscyplinarnych

Gdyby nie opozycja - prawo byłoby lepsze

Dlaczego I Prezesa Sądu Najwyższego ma wybierać 2/3 sędziów Sądu Najwyższego, a nie Zgromadzenie Ogólne - pytał Marcin Zaborski o kolejną nowelizację przepisów o Sądzie Najwyższym, którą jutro ma się zająć Sejm. Chodzi o to, żeby jak najszybciej doprowadzić do wyboru I Prezesa - podkreśla Marek Ast i tłumaczy "dzisiaj następuje wymiana kadrowa sędziów i z punktu widzenia sprawności procesu wyłonienia 5 kandydatów dla prezydenta, lepiej będzie, gdy cenzus 100% sędziów obniżymy do 2/3".

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio

18.07 Gość: Marek Ast


Dwie trzecie to większość sędziów Sądu Najwyższego, więc nie ma tu zagrożenia zarzutu, że mała grupa sędziów dokonała tego wyboru - dodał Marek Ast. Marcin Zaborski dopytywał też o zapowiedzi PiS sprzed wyborów parlamentarnych, że prawo nie będzie tworzone pośpiesznie, doraźnie i bez konsultacji. Polityk PiS odpowiedział: "nasza kadencja powoli zmierza do końca i gdyby nie opór opozycji i środowiska sędziowskiego, to pewnie nasze ustawy i nowelizacje byłyby lepsze".

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video

Marek Ast: Chodzi o to, żeby jak najszybciej doprowadzić do wyboru I Prezesa

Też miałem propozycję od WSW

W rozmowie pojawił się też wątek orzekania sędziego Józefa Iwulskiego w okresie stanu wojennego oraz jego służby w Wojskowej Służbie Wewnętrznej. Na pytanie o sędziów w Sądzie Najwyższym, którzy wydawali wyroki w stanie wojennym, nasz gość odpowiedział: "Przeszkadzają mi". Opowiedział o swoim doświadczeniu z okresu PRL. Kończyłem prawo w 1984 roku. Zawsze to była rozmowa, a nie wcielanie do WSW na siłę. (...) Ci, którzy podchodzili koniunkturalnie do kariery godzili się na współpracę. Też dostałem propozycję służby w WSW i się nie zgodziłem - dodał Ast.

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video

Marek Ast: Przeszkadzają mi sędziowie, którzy wydawali wyroki w stanie wojennym

Dożywotnie etaty dla sędziów

Co to za pomysł, żeby sędziowie Sądu Najwyższego, Naczelnego Sądu Administracyjnego i Trybunału Konstytucyjnego otrzymali prawo dożywotniego zatrudnienia akademickiego - pytał Marcin Zaborski i przytoczył fragment stanowiska rektorów Prezydium Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. Naukowcy napisali w oświadczeniu, że ustawa ta "naruszałaby konstytucyjną zasadę autonomii uczelni (...). Byłaby także niezgodna z zasadami równości nauczycieli akademickich oraz powszechności obowiązywania wymogów wynikających z norm ocen okresowych i założeń polityki kadrowej w uczelniach". Nasz gość przyznał, że według jego opinii nie ma potrzeby takich zmian, ale zaznaczył, że ostateczną decyzję podejmie po przedyskutowaniu tej sprawy przez Klub Parlamentarny PiS.

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video

Marek Ast: Nie ma potrzeby wprowadzenia dożywotniego zatrudnienia akademickiego dla sędziów

Zobacz całą rozmowę:

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video

Marek Ast: Jeśli prof. Gersdorf podejmie działania jako I Prezes SN, musi się spodziewać konsekwencji

(ak)