Szacunkowa stopa bezrobocia rejestrowanego we wrześniu wyniosła 11,7 proc. W urzędach zanotowano 1 862,8 tys. bezrobotnych. W tym czasie pracodawcy zgłosili 68,5 tys. wolnych miejsc pracy.
W porównaniu do sierpnia bezrobocie we wrześniu wzrosło o 0, 1 punktu procentowego. Stało się tak za sprawą większej liczby ludzi bez pracy w siedmiu województwach. Najwyższy wzrost w pomorskim i warmińsko-mazurskim.
W pozostałych dziewięciu województwach (dolnośląskim, kujawsko-pomorskim, lubelskim, lubuskim, łódzkim, podkarpackim, śląskim, świętokrzyskim i wielkopolskim) natężenie bezrobocia w odniesieniu do poprzedniego miesiąca nie uległo zmianie.
Liczba bezrobotnych w końcu września 2011 roku wyniosła 1 862, 8 tys. osób (na podstawie meldunków nadesłanych przez wojewódzkie urzędy pracy) i w porównaniu do końca sierpnia 2011 roku wzrosła o 7,5 tys. osób (o 0,4 proc.).
W trzech województwach (lubelskim, lubuskim i świętokrzyskim) zaobserwowano spadek liczby bezrobotnych, oscylujący w granicach od 0, 1 proc. w województwie lubelskim do 0,5 proc. w województwie lubuskim.
Po wakacyjnym ożywieniu na rynku pracy, wrzesień jest miesiącem, w którym rejestrowały się osoby powracające do bezrobocia przede wszystkim po zakończeniu prac sezonowych (np. w turystyce), jak również po zakończeniu udziału w aktywnych formach przeciwdziałania bezrobociu oraz po wygaśnięciu umów zawartych na czas określony.