Nagroda Nobla dla fizyków, którzy wprowadzili nas w cyfrową rzeczywistość. Królewska Akademia szwedzka przyznała tegoroczną nagrodę w dziedzinie fizyki Brytyjczykowi chińskiego pochodzenia Charlesowi Kao za odkrycia dotyczące światłowodów oraz Amerykanom Willardowi Boyle i George'owi Smithowi, za zbudowanie matrycy światłoczułej CCD.
Wyróżniono ich za odkrycia, które mają gigantyczny wpływ na naszą codziennosć. Charles Kao otrzyma połowę nagrody za przełomowe prace w dziedzinie światłowodów, które doprowadziły do wykorzystania ich w optycznej transmisji danych. Trudno sobie wyobrazić postęp internetu i telekomunikacji, bez jego osiagnięć. W 1966 roku Kao wykonał obliczenia, które pozwoliły transmitować światło na dalekie odległości. Przed nim można było przesyłać impulsy świetlne w światłowodach na odległość 20-tu metrów, jego odkrycia wydłużyły ją do 100 kilometrów. Dziś optyczna transmisja danych to podstawa globalnej sieci internetu. Długość wszystkich włókien światłowodowych przekracza miliard kilometrów, czyli obwód Ziemi pomnożony 25 tysiecy razy. Dzięki nim, w mgnieniu oka można przesyłać na drugi koniec świata teksty, zdjęcia, pliki muzyczne, czy filmowe.
Nie byłoby co przesyłać, gdyby nie praca dwóch pozostałych tegorocznych noblistów, Willarda Boyle'a i Georga Smitha. W 1969-tym roku wymyślili elektroniczną metodę obrazowania i zbudowali cyfrowy czujnik CCD. Wykorzystali efekt fotoelektryczny, za którego opis w 1921-szym roku swojego Nobla otrzymał Albert Einstein, a dzieki któremu padające na czujnik fotony świetlne zamieniane są na sygnały elektryczne. Boyle i Smith wymyślili, jak zbudować CCD, by szybko i skutecznie zbierać i odczytywać informację z gigantycznej liczby pikseli. Bez matryc CCD nie byłoby cyfrowych kamer i aparatów fotograficznych, nie byłoby teleskopu Hubble'a i niektórych urzadzeń do diagnostyki medycznej.
Dzieki odkryciu dzisiejszego Noblisty, taniej płacimy za rozmowę telefoniczną z ciotką w Ameryce. Połowę nagrody otrzymał bowiem Brytyjczyk Charles Kao, którego wyróżniono za badania nad światłowodami. Dzięki nim - jak podkreśla profesor Andrzej Jajszczyk z Katedry Telekomunikacji AGH - możemy się dziś cieszyć dostępnością internetu i powszechną łącznością telefoniczną...
Matryce CCD, skonstruowane dzięki pracy Willarda Boyle'a i George'a Smitha znalazły zastosowanie nie tylko w kamerach telewizyjnych i cyfrowych aparatach fotograficznych, ale także w detektorach cząstek elementarnych i astrofotografii - podkreśla profesor Wojciech Kucewicz z Katedry Elektroniki AGH...