W sprawach seksu nic się nie zmienia. Mężczyźni nadal żałują tego seksu, którego nie mieli, kobiety zaś seksu z nie tymi partnerami co trzeba. Najnowsze wyniki badań, prowadzonych przez psychologów University of Texas w Austin i University of California w Los Angeles pokazują, że ewolucyjne różnice w postrzeganiu kontaktów seksualnych przez kobiety i mężczyzn, mimo rewolucji seksualnej, trzymają się mocno. Pisze o tym w najnowszym numerze czasopismo "Archives of Sexual Behavior".

REKLAMA

"Dotychczasowe badania seksu koncentrowały się na emocjach i pożądaniu, prowadzących do kontaktów seksualnych" - mówi jeden z autorów pracy David Buss, "my chcieliśmy zwrócić uwagę na żal, emocję często zaniedbywaną, która jednak także może prowadzić do zmiany zwyczajów w tej dziedzinie". Mężczyźni najczęściej deklarują żal z powodu niewykorzystanej szansy, kobiety żałują głównie przypadkowych kontaktów.

"Takie odczucia mają z pewnością ewolucyjne uzasadnienie" - podkreśla wpółautorka pracy, Martie Haselton, "dla mężczyzny każda przegapiona szansa na seks, oznaczała zmniejszenie szans przekazania potomstwu swoich genów". W przypadku kobiety, dla której ciąża, karmienie i opieka nad dzieckiem była zawsze nieporównanie większym obciążeniem, konsekwencje przypadkowego seksu z niewłaściwym partnerem, mogły być zaś znacznie poważniejsze. Mimo upowszechnienia antykoncepcji, najwyraźniej nic się w naszym sposobie myślenia nie zmieniło.

Naukowcy opisują w publikacji w sumie trzy badania ankietowe, dwa z nich objęły 200 i niespełna 400 osób, trzecie ponad 24 tysiące. Badanym dawano do wyboru wiele potencjalnych przyczyn żalu związanego z kontaktami seksualnymi. Mieli oznaczyć te, które sami przeżywali.

Kobiety najczęściej przyznawały się do żalu z powodu utraty dziewictwa z niewłaściwym partnerem (24 procent), zdrady obecnego lub byłego partnera (23 procent) i tego, że zbyt szybko zdarza im się trafić z kimś do łóżka (20 procent). W przypadku mężczyzn dominuje żal, że wstydzili się spróbować swych szans u potencjalnej partnerki (27 procent), w młodości nie pozwalali sobie na więcej (23 procent), nie byli bardziej aktywni w czasie, gdy z nikim nie byli związani na stałe (19 procent). Co ciekawe, kobiety znacznie częściej niż mężczyźni żałują seksu z nieatrakcyjnym fizycznie partnerem (17 do 10 procent). Wśród badanych było mniej więcej tyle samo kobiet i mężczyzn, przyznających się do przypadkowego seksu (56 procent), kobiety jednak deklarowały, że żal z tego powodu odczuwają częściej i silniej, niż mężczyźni.

Badacze z Austin i Los Angeles przyznają, że żal, który pojawia się po kontaktach seksualnych nie ma bezpośredniego znaczenia dla ochrony kobiety przed ich skutkami, w istotny sposób może jednak wpływać na ich zachowanie na przyszłość. To z pewnością efekt długiej ewolucyjnej historii.