Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) publikuje najnowsze wyniki obserwacji Mgławicy Mewa, zbliżenie na obłoki pyłu i gazu tworzące fragment "ptasiego skrzydła". To obszar zawierający zarówno ciemne, jak i świecące na czerwono obłoki, rozmieszczone między skupiskami jasnych gwiazd. Zdjęcie zostało wykonane przy pomocy instrumentu Wide Field Imager, zainstalowanego na 2,2-metrowym teleskopie MPG/ESP w Obserwatorium ESO La Silla w Chile.
Nazwa Mgławicy Mewa wiąże się z jej przypominającym ptaka kształtem. Widać tam trzy duże obłoki, Sharpless 2-292 tworzy "głowę", Sharpless 2-296 odpowiada za wielkie "skrzydła", a Sharpless 2-297 stanowi mały dodatek do czubka prawego "skrzydła".
Oznaczenia tych obiektów pochodzą z obejmującego 300 świecących obłoków gazu katalogu mgławic, opracowanego przez amerykańskiego astronoma Stewarda Sharplessa w latach 50. ubiegłego wieku.
Mewa jest przykładem obiektu, który astronomowie określają jako obszar H II (od zjonizowanego wodoru). Galaktyki spiralne, takie jak nasza Droga Mleczna mogą zawierać tysiące takich obszarów. Zdecydowana większość z nich gromadzi się wzdłuż ramion spiralnych. Podobnie jest i w tym przypadku. W galaktykach nieregularnych obszary H II, są bezładnie porozrzucane, w galaktykach eliptycznych nie ma ich w ogóle. Obecność obszarów H II wskazuje na aktywne procesy powstawania gwiazd w galaktyce.
Na podstawie informacji prasowej ESO.