11-tysięczny Czarnków był dziś bohaterem akcji Twoje Miasto w Faktach RMF FM. Czarnków położony nad rzeką Noteć prawa miejskie uzyskał w 1397 roku. W "mieście z charakterem" gości dziś ekipa RMF FM. Mieszkańców i gości Czarnkowa zapraszamy na Plac Wolności - tam przez najbliższe kilka godzin będziemy bawić się w żółto-niebieskich barwach. W RMF FM opowiadamy Wam o historii Czarnkowa i jego atrakcjach.
Czarnków, położony w północnej części Wielkopolski, zwany jest "perłą nad Notecią". W centrum miasteczka stoi czołg T-34, który jest świadectwem ostatnich dni II wojny światowej. Co ciekawe, Czarnków położony z dala od gór ma... skocznię narciarską.
Stanisław Czarnecki, który jeszcze jako uczeń w latach 60. uczestniczył w budowie skoczni, tłumaczy, że ten pomysł zrodził się w głowach dwóch miejscowych nauczycieli - Waleriana Kurzawy i Jana Ratajczaka.
Oni jeszcze przed wojną skakali na progach z innych górek. Skocznię w Czarnkowie oddano do użytku w 1964 roku. Rekordowy skok odbyła się w 1970, gdy skoczył Jan Mula - podkreśla.
W tej chwili na skoczni nie da się skakać, ponieważ potrzebne są pieniądze na inwestycje, by zrewitalizować ten obiekt.
W Czarnkowie zbudowano też nowoczesną marinę jachtową. Powstała ona na rzece Noteci, na szlaku międzynarodowym - trasie E70 łączącej Wisłę, Odrę i Wartę. Warto zaznaczyć, że do Czarnkowa drogą wodną przybywają nie tylko goście z Polski, ale także zza granicy.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video
Czarnków jest miejscem dla ludzi aktywnych, takich jak rowerzyści, którzy często odwiedzają to miejsce. Dziś do miasteczka przybył Rodzinny Rajd Rowerowy.
Trasa była niezbyt długa - około 40 km - ale wymagająca - mówi Paweł Zajda, jeden z uczestników imprezy. Jak dodaje, jest to już 15. edycja rajdu. W jego ramach, od kwietnia do października, odbywa się 8 wycieczek rowerowych. Zdarza się, że każdorazowo po ziemi nadnoteckiej na rowerach podróżuje nawet 200 osób.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video
Tradycją w Czarnkowie od lat są pojawiające się przed Bożym Narodzeniem dziewczynki z zapałkami. Barwny charakter miasteczka uzupełniają festiwal tańca, rowerzyści czy bliźniacy.
Miasteczko może poszczycić się też pięknym 400-letnim kościołem oraz postacią, która zapisała się na kartach polskiej historii. Był nią Jan z Czarnkowa, autor słynnej "Kroniki" z XIV wieku.
Kronikarz pisał o końcowym okresie rządów Kazimierza Wielkiego, rządach Ludwika Andegaweńskiego oraz o okresie bezkrólewia, jakie nastało po śmierci Ludwiku Andegaweńskiego. Opisywał nie tylko życie mieszczan, dworzan, ale także zwykłych ludzi relacjonując, jak w tamtych czasach wyglądał powszedni dzień.
(ph)