Nowa Dęba była Twoim Miastem w Faktach RMF FM. Nasze żółto-niebieskie miasteczko czekało na Was na Placu im. mjra Jana Gryczmana. To zrewitalizowane planty miejskie, które dziś są reprezentacyjnym miejscem miasta.
Historia Nowej Dęby związana jest bezpośrednio z budową Centralnego Okręgu Przemysłowego. W ramach COP powstała tutaj Wytwórnia Amunicji nr 3, a wraz z nią miejska infrastruktura - osiedle mieszkaniowe, szkoła i szpital. Produkcję amunicji rozpoczęto pod koniec lat 30. Pamiątką po tych czasach do dziś jest między innymi Biała Willa - budynek przeznaczony dla pierwszego kierownika zakładu, ppłk Jana Szypowskiego.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video
Po wojnie mieszkali w niej pracownicy Zakładów Metalowych. Później willa w okresie okupacji zwana była "paulusówką", a to dlatego, że według legendy gościł w niej feldmarszałek Friedrich von Paulus. Miało być to podczas niemieckich ćwiczeń na wspomnianym poligonie tuż przed operacją "Barbarossa" i kampanią stalingradzką. To wciąż jednak tylko legenda, bo badania historyczne nie potwierdzają tej informacji.
Jednak nie tylko ze względu na przemysł zbrojeniowy miasto nierozerwalnie związane jest z wojskowością. W pobliżu Nowej Dęby położony jest poligon, a na cyklicznie odbywającą się Militariadę przyjeżdżają miłośnicy wojska z całego kraju. Impreza to między innymi okazja do zobaczenia pojazdów wojskowych czy grup rekonstrukcyjnych w akcji.
W Nowej Dębie przez cały rok można także poczuć klimat... świąt. W mieście działa bowiem Muzeum Bombki Choinkowej. Zostało założone w 2012 roku przez lokalnego przedsiębiorcę Janusza Bilinskiego, który zaczął kolekcjonować eksponaty. W muzeum zobaczcie setki niepowtarzalnych ozdób choinkowych z całego świata w stylu amerykańskim, ale także wiktoriańskim, francuskim i norweskim. Jest też tajemniczy halloweenowy zakątek.
Nowa Dęba to też niezwykły turystyczny szlak COP. Dostępna dla każdego przez cały rok, a opiera się na obiektach związanych z początkami miasta i położonych na szlaku Centralnego Okręgu Przemysłowego. Organizowane są na niej TRInO - czyli Turystyczno-Rekreacyjne Imprezy na Orientację. To - jak czytamy na stronie Urzędu Miasta - imprezy z mapą i kompasem, których głównym celem jest turystyczne i rekreacyjne spędzanie czasu na poznawaniu w interesujący sposób walorów turystyczno-krajoznawczych różnych miejscowości i miejsc. TRInO dedykowana jest dla wszystkich turystów pieszych i rowerzystów, również do osób początkujących, które nie mają jeszcze doświadczenia w wędrówkach z mapą (i ewentualnie z kompasem).
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video