Racibórz to jedna z historycznych stolic Górnego Śląska. To właśnie tam zawitało dziś "Twoje Miasto w RMF FM". Pierwsza wzmianka o mieście pojawiła się już w 1108 roku w kronice Galla Anonima. Przez wieki krzyżowały się tu polskie, niemieckie i czeskie tradycje. Jest wiele miejsc, które warto w Raciborzu i jego okolicach obejrzeć: zamek, więzienna baszta czy rezerwat przyrody Łężczok na terenie parku krajobrazowego.

REKLAMA

Miasto spełnionej przepowiedni

W centralnej części raciborskiego rynku stoi barokowa Kolumna Matki Boskiej. Wzniesiono ją w latach 1725-1727. Według legendy przypisuje się jej nadprzyrodzoną moc. Zniszczenie kolumny ma bowiem zwiastować koniec świata. Legenda głosi również, że naruszenie cokołu lub kopanie wokół niego doprowadzi do zatopienia miasta. Kiedy w 1997 roku Racibórz nawiedziła powódź stulecia, niektórzy przypominali, że rok wcześniej na raciborskim rynku prowadzone były prace archeologiczne.

Mumia. W jaki sposób trafiła do Raciborza?

Niezwykły eksponat można podziwiać w Muzeum w Raciborzu. To mumia pochodzącej ze starożytnego Egiptu młodej kobiety Dżet-Amonet-ius-anch. Mumia jest owinięta od stóp do połowy ramion w oryginalne bandaże. Jak trafiła do Raciborza? Z podań wynika, że sprowadził ją tu bogaty bankier Anzelm von Rotschild, który posiadał majątki w okolicach Raciborza. Miał ją podarować swojej narzeczonej, która jednak prezentu nie doceniła i nie przyjęła. Młoda Egipcjanka spoczęła ostatecznie w muzeum.

Wystawa dla tych, którzy nie boją się … dentysty

W raciborskim muzeum znajduje się wystawa, która może wywołać prawdziwą panikę u osób odczuwających strach przed dentystą. Ekspozycja pt.: "Dawne techniki dentystyczne" prezentuje przedmioty używane przez stomatologów przed laty. Jest tu wiertarka z XIX wieku, przyrządy do wyrywania zębów a także fotele dentystyczne i chemikalia.

Narzędzia tortur w więziennej baszcie

Renesansowa baszta więzienna to jeden z symboli Raciborza. W XVII wieku w wieży mieli być przetrzymywani mistrzowie masarscy oskarżeni o zawyżanie cen. W tym roku basztę otwarto dla zwiedzających dzięki realizacji projektu "Racibórz i Opava - Miasta historyczne", współfinansowanego m. in. ze środków unijnych. Basztą opiekują się pasjonaci, członkowie Stowarzyszenia Drengowie znad Górnej Odry. W baszcie zgromadzono i pokazano narzędzia tortur sprzed wieków: garotę do duszenia, kołyskę Judasza, hiszpańskiego osła oraz narzędzia np. do łamania kości.

Zamek w Raciborzu

Z badania archeologicznych wynika, że pierwsze ceglane partie zamku powstały w połowie XIII wieku. Na uwagę zasługuje Kaplica pw. św. Tomasza Kantuaryjskiego nazywana do dziś perłą górnośląskiego gotyku. W zamku rezydowali książęta raciborscy, a w drodze na odsiecz Wiedniowi zatrzymał się w nim Jan III Sobieski.

Rezerwat przyrody Łężczok

Rezerwat znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego. W 1922 roku Łężczok został wpisany do rejestru pomników przyrody, a w styczniu 1957 r. stały się oficjalnie rezerwatem. Fauna rezerwatu to blisko 250 gatunków ptaków, kilkaset gatunków bezkręgowców, i dziko żyjące ssaki. Flora to ponad 400 gatunków roślin. Atrakcją Łężczoka jest Aleja Husarii Polskiej. Rosną to stare dęby i buki. Część dębów miał zasadzić Jan III Sobieski.

Hekele - śląski specjał kulinarny

W Raciborzu nie trudno znaleźć lokal, który serwuje typowo śląski obiad: kluski, roladę i modrą kapustę. Na przystawkę można zjeść np. hekele, czyli śledziową sałatkę. Składniki tej potrawy to śledzie wymoczone i pokrojone w paski, kiszone ogórki, jajka ugotowane na twardo, cebula, pieprz, musztarda i ewentualnie majonez. Palce lizać!

/ fot. Jacek Skóra (RMF FM) / RMF FM
/ fot. Jacek Skóra (RMF FM) / RMF FM
/ fot. Jacek Skóra (RMF FM) / RMF FM
/ fot. Jacek Skóra (RMF FM) / RMF FM
/ fot. Jacek Skóra (RMF FM) / RMF FM
/ fot. Jacek Skóra (RMF FM) / RMF FM
/ fot. Jacek Skóra (RMF FM) / RMF FM
/ fot. Jacek Skóra (RMF FM) / RMF FM
/ fot. Jacek Skóra (RMF FM) / RMF FM
/ fot. Jacek Skóra (RMF FM) / RMF FM

(mpw)