W naszym cotygodniowym cyklu Twoje Miasto w Faktach RMF FM odwiedziliśmy dziś Nowe. To nadwiślańskie miasto leży na Kociewiu, niedaleko Świecia. Opowiedzieliśmy m.in. o jego historii i zabytkach.
Nowe może być dla niektórych mylącą nazwą. W tym roku to kujawsko-pomorskie miasto obchodzi swoje 750-lecie, choć jego historia jest dużo dłuższa. Jak zdradził nam pan Marek Śliwa, pasjonat historii Nowego, Niemcy mieli obchodzić 700-lecie Neuenburga już w 1878 roku. Przez wieki burzliwej historii i różnych konfliktów miasto bywało w różnych rękach, i miewało różny charakter. Co ważne, przetrwało wiele świadczących o tym zabytków.
Nowe - jak na miasto, którego historia sięga średniowiecza przystało - ma oczywiście stare miasto. Do dziś zachował się jego oryginalny układ. Sercem jest kwadratowy rynek. Stał na nim kiedyś ratusz miejski. Dziś przypomina o nim jedynie płyta z obrysem budynku. Wyróżnia się za to fontanna, włączana w okresie letnim. Mieszkańcy przyznają, że kształtem przypomina im... otwieracz do butelek.
W niewielkiej odległości od rynku znajduje się zamek. Precyzyjniej mówiąc: to, co zostało po zbudowanej przez Krzyżaków warowni. To główne skrzydło dawnego zamku. Jego historia sięga XIV wieku. W trakcie wojny trzynastoletniej twierdza kilkukrotnie przechodziła z rąk do rąk. Najpierw, w 1454 roku Krzyżakom odbił ją chorąży poznański Mikołaj Tomicki. W polskich rękach została przez około 2 lata. Ponownie w 1465 roku zamek zdobyty został przez Piotra Dunina, burgrabię krakowskiego. Dziś w średniowiecznych murach działa Centrum Kultury "Zamek". Jest sceną chociażby dla odbywającej się właśnie w Nowem Biesiady Lalkarskiej. To wydarzenie kulturalne odbywa się w Nowem od 24 lat.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video
Wracając do zabytków warto zajrzeć także do XIV-wiecznej Fary pw. św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty czy Kościóła pw. św. Maksymiliana Marii Kolbe. Krypta w tym dawnym kościele franciszkańskim pochodzi z początku XIV wieku. Na obrzeżach miasta znajduje się natomiast doskonale zachowana zabytkowa pompownia wody. Zbudowana ją nad Mątawą, niedaleko miejsca, w którym ta rzeka wpada do Wisły. Była ona przeznaczona do przerzucania wód ze zlewni Mątawy, w okresie wysokich stanów Wisły. W latach 90. zbudowano nową instalację, chroniącą te tereny przed zalaniem.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video
Nowe kusić może nie tylko zabytkami, ale także krajobrazami. Piękne położenie miasta na wysokiej skarpie nadwiślańskiej z widokiem na Grudziądz i Kwidzyn - tak do przyjazdu do miasta zachęcała nas pani Elżbieta.Widoki rozpościerające się z nadwiślańskich klifów wprost zapierają dech w piersiach. Żadna z osad nad Wisłą nie ma takich widoków - pisał nasz słuchacz Sebastian. Trudno polemizować z ich oceną. Naturalny punkt widokowy na koryto Wisły rzeczywiście robi ogromne wrażenie. Na drugim brzegu widać chociażby Grudziądz. W oddali także pylony mostu w pobliżu Kwidzyna. Można pozazdrościć mieszkańcom osiedla i innych budynków, którzy do niezwykłego punktu widokowego mają dosłownie kilka metrów. To miejsce upodobali sobie przede wszystkim paralotniarze. To dla nich doskonały punkt startowy.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video