Głogów na Dolnym Śląsku - z różowym mostem, tajemniczymi budowlami obronnymi i odbudowywaną starówką, którą w 1945 roku zrównano z ziemią - to nasz kolejny przystanek w ramach cyklu Twoje Miasto w Faktach RMF FM. To jedno z najstarszych miast w Polsce.
Pierwsze wzmianki o liczącym dziś 70 tysięcy mieszkańców mieście pochodzą z 845 roku. Tereny te zamieszkiwało słowiańskie plemię Dziadoszan. W połowie XVII wieku Głogów zamieniono w twierdzę. W tym okresie wielokrotnie był oblegany przez wojska francuskie, szwedzkie, pruskie, austriackie czy rosyjskie. Do dziś zachowała się część wzniesionych wówczas budowli obronnych. W 1945 roku miasto ponownie stało się twierdzą. Stacjonowały tam niemieckie wojska. Próba zdobycia trwała sześć tygodni. Ostatecznie miasto w 95 procentach zostało zniszczone. Z ziemią zrównane zostały setki zabytkowych kamieniczek, ratusz i kościoły.
Również głogowska starówka została doszczętnie zniszczona w 1945 roku. W tym czasie wywieziono z miasta ponad 60 milionów cegieł. Wykorzystano je przy odbudowie innych miast. Jeszcze w latach osiemdziesiątych w Głogowie straszyły ruiny. Odbudowa starówki rozpoczęła się dopiero na początku lat dziewięćdziesiątych i wciąż trwa.
Wieża głogowskiego ratusza jest najwyższa na Dolnym Śląsku i druga pod tym względem w Polsce (po wieży ratusza w Gdańsku). Ma 80 metrów i 35 centymetrów wysokości. Wieżę, podobnie jak budynki na starówce, trzeba było odbudować, bo została zniszczona w latach 40. XX wieku.
Turystów przyciąga znajdujący się na wysokości 47 metrów taras widokowy. Można z niego podziwiać przepiękną panoramę Głogowa. Wchodząc na wieżę możemy poznać historię miasta. Każde piętro to inny okres. Podróż rozpoczynamy na parterze od najstarszych dziejów miasta, a kończymy na szczycie i współczesności.
Jedyny w Głogowie most drogowy zbudowano w 1946 roku. Przeprawa była szara i nie zwracała na siebie uwagi. W latach 90. XX wieku jeden z mieszkańców zaproponował pokolorowanie mostu. Zorganizowano konkurs i wybrano kolor... różowy. To prawdopodobnie jedyna na świecie przeprawa tej barwy. Dziś to miejsce nazywane jest Mostem Tolerancji. Po przeprawie musi przejechać każdy kierowca, który chce pokonać przepływającą przez miasto Odrę.
W 1109 roku w Głogowie doszło do ważnej bitwy. Mieszkańcy grodu odparli atak wojsk cesarstwa niemieckiego. To zwycięstwo wpłynęło, zdaniem historyków, na przebieg całej wojny polsko-niemieckiej. Historię tych walk można poznać w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Głogowie. Znajduje się tam ogromna makieta prezentująca oblężenie.
Do wydarzeń z 1109 roku nawiązuje również Pomnik Dzieci Głogowskich przy ulicy Jana Pawła II. W czasie oblężenia grodu cesarz niemiecki kazał przywiązywać do maszyn oblężniczych zakładników. Wśród nich były dzieci. Obrońcy nie poddali się jednak. Poświęcili życie swoich pociech, by bronić miasta.
W XVII wieku rozpoczęło się przekształcanie Głogowa w twierdzę. Na terenie całego miasta powstawały obiekty obronne i wybudowano suchą fosę. W kolejnych latach umocnienia były rozbudowywane. Dziś większość z nich rozebrano. Przetrwała sucha fosa, w której urządzono aleje spacerowe. Wiosną i latem zachwyca tam rosarium.
Głogów to także miasto pasjonatów. Taką osobą jest bez wątpienia Jerzy Górski - mistrz świata w podwójnym triathlonie z 1990 roku. Sportowiec organizuje w mieście nad Odrą imprezę dla miłośników ekstremalnych wyzwań. To bieg po terenie jednego z ciekawszych w Polsce torów motocrossowych. Zawodnicy w czasie imprezy pokonują bajora, piaskowe pagórki i gęste zarośla. Kolejni śmiałkowie pojawią się w Głogowie już w kwietniu.