Zator był dziś Twoim Miastem w Faktach RMF FM - tak zdecydowaliście w głosowaniu na naszej stronie. Dlaczego warto odwiedzić to miasto? Powodów jest mnóstwo.

REKLAMA

Zator to miasto położone w zachodniej części Małopolski, w Kotlinie Oświęcimskiej, w widłach Skawy i Wisły. Mieszka tam nieco ponad 4 tysiące mieszkańców.

Zator jest znany w całej Polsce m.in. z powodu wielkiego centrum rozrywki, a także dzięki... karpiom.

Zatorszczyzna "karpiem stoi". Karpie z tutejszych stawów trafiały m.in. na królewskie stoły na Wawelu. Jedynie ryba z zatorskiej hodowli nosiła miano królewskiej, a karp zatorski został zarejestrowany w Unii Europejskiej jako produkt regionalny.

W zatorskich stawach oprócz karpi znaleźć można cenione przez wędkarzy sumy i szczupaki oraz karasie, liny, amury, tołpygi, jazie i okonie. Duża powierzchnia stawów jest również znakomitym siedliskiem dla ptaków i innych zwierząt, dzięki czemu tereny te posiadają znakomite walory przyrodniczo-turystyczne.

Jak przyrządzić "karpia po zatorsku"? Mamy dla Was przepis.

Składniki


1 kg Karpia Zatorskiego (najlepiej wyfiletowanego)
2 jajka
10 dag sera żółtego
10 dag pieczarek
zielona pietruszka
sól, papryka, pieprz
mąka
śmietana
masło lub margaryna

Oprawioną rybę kroimy na kawałki i solimy, potem obtaczamy w mące wymieszanej z papryką i odrobiną pieprzu. Pieczemy na gorącym tłuszczu, aby uzyskać lekko złoty kolor. Upieczone kawałki układamy warstwami w naczyniu żaroodpornym, każdą warstwę posypujemy ugotowanymi na twardo i pokrojonymi w kostkę jajkami, posiekaną zieloną pietruszką przysmażonymi wcześniej pieczarkami i tartym żółtym serem. Na wierzch kładziemy kilka kawałków masła i pod przykryciem pieczemy do pół godziny. Następnie zalewamy śmietaną i jeszcze kilka minut zapiekamy. Podajemy na gorąco.

Rozrywka dla całej rodziny

W Zatorze działają dwa cieszące się dużą popularnością parki rozrywki: Energylandia i Zatorland.

Energylandia nie jest zwykłym wesołym miasteczkiem. To prawdziwy rodzinny park rozrywki z atrakcjami zarówno dla małych dzieci, jak i tych starszych, a także dla ich rodziców. Zajmuje prawie 40 hektarów, ale w najbliższym czasie powiększy się ponad dwukrotnie.

Zatorland to kilka parków tematycznych: park ruchomych dinozaurów, park św. Mikołaja, park mitologii, park owadów oraz park bajek i stworzeń wodnych. Największym z nich jest park ruchomych dinozaurów. Ścieżka edukacyjna wśród kilkusetletnich drzew usiana jest ożywionymi prehistorycznymi gadami.

/ Józef Polewka /
/ Józef Polewka /
/ Józef Polewka /
/ Józef Polewka /
/ Józef Polewka /


Walory turystyczne

Zróżnicowanie terenu pełne wąwozów i jarów pogórza na południu, po szerokie tarasy rzeczne i starorzecza równiny w dolinie Skawy i Wisły oraz wyjątkowy krajobraz Doliny Karpia, stwarzają ogromne możliwości dla rozwoju turystyki w tym regionie.

Nieprzypadkowo ponad połowa powierzchni gminy jest włączona do obszaru Natura 2000. Podkreśla to unikatowy charakter miejscowej fauny i flory.

Podstawowym atutem w Dolinie Karpia jest bogactwo przyrody, która w naturalny sposób rozwija się w dorzeczu Skawy i Wisły, przede wszystkim zaś w ogromnych kompleksach stawów rybnych. Największe z nich to: "Przeręb", "Bugaj", stawy spytkowickie, rudzkie i zatorskie. Zajmują blisko czwartą część powierzchni gminy. Ochrona istniejących zbiorników wodnych i zróżnicowana gospodarka hodowlana ma kluczowe znaczenie dla zachowania przyrodniczego potencjału Doliny Karpia, który stanowi nieodłączny element rozwoju turystyki w regionie.

Zator i okolice są dogodnym miejscem zarówno do tradycyjnego spędzania wolnego czasu, jak i do aktywnych form wypoczynku. Ważnym dla turystyki atutem gminy jest jej położenie komunikacyjne, umożliwiające łatwy dojazd, a dzięki korzystnemu położeniu, zaledwie kilkanaście kilometrów od stóp Beskidu Małego, miasto jest świetną bazą wypadową do wycieczek w góry.