Nowy Dwór Mazowiecki - to w tym tygodniu Twoje Miasto w Faktach RMF FM. Nasza reporterka zabrała Was na spacer nad jedną z trzech rzek, które zbiegają się w granicach miasta. Sprawdziliśmy też, co ciekawego można ustrzelić za pomocą aparatu fotograficznego. Dla miłośników słodyczy były także ciastka w kształcie białych niedźwiadków na cześć... Baśki Murmańskiej.

REKLAMA

Twierdza Modlin

Nowy Dwór Mazowiecki położony jest w widłach trzech rzek. To gwarantuje wyjątkowe krajobrazy do spacerów czy wycieczek rowerowych, ale jest też doskonałym strategicznym położeniem. Już w XVII wieku Szwedzi podczas potopu docenili tę lokalizację i zaczęli budować pierwsze umocnienia. Dziś w ich miejscu stoi Spichlerz - jeden z 27 obiektów, które składają się na cały kompleks Twierdzy Modlin.

Na ich tle zdecydowanie wyróżnia się budynek koszar. Jego długość w obwodzie wynosi 2250 m i w czasach, gdy jeszcze pełnił swoją funkcję mógł pomieścić na raz 22 tysiące osób. Z kolei zwiedzając koszary możemy na chwilę zajrzeć do wieży czerwonej. W pogodny dzień dostrzec z niej można jak na dłoni panoramę Warszawy.

Przewodnicy mówią, że nawet gdyby cały dzień poświęcić na zwiedzanie twierdzy, to i tak nie udałoby się zobaczyć wszystkiego.

/ Fot. Kamil Młodawski (RMF FM) / RMF FM
/ Fot. Kamil Młodawski (RMF FM) / RMF FM
/ Fot. Kamil Młodawski (RMF FM) / RMF FM
/ Fot. Kamil Młodawski (RMF FM) / RMF FM
/ Fot. Kamil Młodawski (RMF FM) / RMF FM
/ Fot. Kamil Młodawski (RMF FM) / RMF FM
/ Fot. Kamil Młodawski (RMF FM) / RMF FM
/ Fot. Kamil Młodawski (RMF FM) / RMF FM
/ Fot. Kamil Młodawski (RMF FM) / RMF FM
/ Fot. Kamil Młodawski (RMF FM) / RMF FM

Baśka Murmańska

To jedna z najbardziej zaskakujących i barwnych opowieści o Twierdzy Modlin. A wszystko miało zacząć się w Rosji od pewnej kapryśnej damy, która uwielbiała nietypowe zwierzęta. Polski żołnierz stacjonujący w okolicy Archangielska kupił więc na targowisku białą niedźwiedzicę polarną, aby zdeklasować wszystkich rywali. Podobno nawet mu się to udało. W międzyczasie Baśka - bo tak nazwano niedźwiedzicę - zadarła z psem dowódcy wszystkich wojsk Ententy na Murmanie, przez co automatycznie przydzielono ją do Batalionu Wojska Polskiego, zwanego Murmańskim, jako "córkę regimentu". Jeden z kaprali podjął się tresury Baśki i w ten sposób została żołnierzem oddziału, który trafił właśnie do Twierdzy Modlin.

Niestety jej historia zakończyła się tragicznie - podczas jednej ze swoich wycieczek po malowniczej okolicy została zabita przez chłopa, który albo się jej przestraszył, albo chciał sprezentować swojej żonie piękne futro.

Szlak Baśki Murmańskiej

Historia Baśki stała się inspiracją do zachęcenia najmłodszych do spacerów po twierdzy. Teren jest bardzo rozległy i dzieci, obchodząc ją z rodzicami, nudziły się lub były po prostu zmęczone.

Lokalna Organizacja Turystyczna Trzech Rzek wpadła więc na pomysł urozmaicenia szlaku tak, by był on edukacyjną przygodą. W kilku miejscach na terenie twierdzy stanęły małe figurki Baśki. Na początku wycieczki otrzymujemy krzyżówkę z rymowanymi podpowiedziami. Zwiedzając kolejne obiekty twierdzy musimy odnaleźć wszystkie Baśki, by uzupełnić całą krzyżówkę.

Jedna z figurek znajduje się przy lokalnej cukierni, która na cześć niedźwiedzicy stworzyła ciastko w formie małego, białego misia.

Nowy Dwór Mazowiecki - aktor o wielu twarzach

Ilość i różnorodność obiektów na terenie Twierdzy Modlin sprawia, że nawet kilka razy w roku goszczą tu ekipy filmowe, dlatego Modlin jest jednym z kluczowych punktów na mapie "Mazowsze na filmowo".

Sam Spichlerz (z 1844 r.) grał w "Panu Tadeuszu", "Avalonie", "Szatanie z siódmej klasy", "Cudzoziemcu" z Stevenem Segalem, "Hansie Klossie. Stawce większej niż śmierć" czy w teledysku Stachurskiego.

Brama Poniatowskiego była z kolei tłem dla marszałka Piłsudskiego w "Bitwie Warszawskiej" i dla napisów końcowych pierwszej części "CK Dezerterów".

Ciekawostką jest rola koszar w komedii "Killer" - to tu mieściło się więzienie, w którym główny bohater dokonał spektakularnego, choć przypadkowego, zabójstwa sitkiem od solniczki.

Niepowtarzalne krajobrazy

W granicach administracyjnych Nowego Dworu Mazowieckiego zbiega się Wisła, Narew i Wkra. W sezonie letnim to raj dla rowerzystów czy kajakarzy, jednak nawet w zimie okoliczne pejzaże zachęcają do wyjścia na spacer.

Z kolei tuż za granicą miasta zaczyna się Kampinoski Park Narodowy, który oferuje około 360 km pieszych szlaków turystycznych. Po Kampinosie można jeździć na rowerze, jednak należy pamiętać, że nie wszystkie szlaki dostępne dla pieszych będą przejezdne dla jednośladu.

Mieszkańcy miasta mają też blisko do Zalewu Zegrzyńskiego - chyba najpopularniejszego kąpieliska wśród mieszkańców okolic Warszawy.