W cyklu "Twoje Miasto w Faktach RMF FM" zawitaliśmy do Łobżenicy położonej na Pojezierzu Krajeńskim w Wielkopolsce! Krajna to historyczny obszar na pograniczu Pomorza, Kaszub i Wielkopolski z niezwykle bogatą historią. Słynie z jezior, lasów, rzek i łąk. To fantastyczne miejsce nie tylko dla pasjonatów natury, ale dla każdego, kto szuka wypoczynku i spokoju - z dala od zgiełku wielkiego miasta. Szlaki turystyczne Krajny krzyżują się właśnie w Łobżenicy - mieście, które liczy niecałe 4 tysiące mieszkańców.
Wjeżdżając do Łobżenicy drogą wojewódzką numer 242 od strony Wyrzyska, już z daleka widać zabytkową wieżę ciśnień. Nawet po zmroku, dzięki kolorowemu podświetleniu. Powstała w 1910 roku. Zanim Łobżenica się rozrosła, zapewniała dostawy wody mieszkańcom. Po latach jednak opustoszała i mocno się zniszczyła. Niedawno udało się ją odnowić i przerobić na taras widokowy, z którego przy dobrej pogodzie widać nawet okoliczne jeziora i rzekę Łobżonkę.
To właśnie Łobżonka, nawet zimą, przyciąga tu kajakarzy. Lokalne Towarzystwo Miłośników Łobżenicy wydało niedawno przewodnik poświęcony rzece. Czytamy w nim, że Łobżonka na każdym kilometrze jest zupełnie inna. Miejscami przecinają ją pnie powalonych drzew. Czasem jest płytka i spokojna, a czasem rwie z nurtem niczym górski potok. Wodniacy znajdą też coś dla siebie nad jeziorem Stryjewo, oddalonym o około 7 kilometrów od Łobżenicy. Od lat działa tam klub żeglarski, jest też ośrodek z domkami letniskowymi.
W ciągu roku przez miasto przejeżdżają tysiące pielgrzymów. Celem ich podróży jest oddalone o kilometr od miasta najstarsze sanktuarium maryjne w Polsce.
W tutejszym kościele NMP Niepokalanie Poczętej znajduje się Cudowny Obraz Matki Bożej Góreckiej z XVII wieku, koronowany przez kardynała Stefana Wyszyńskiego. W 1079 roku w tym miejscu lokalnemu pasterzowi miała się ukazać Matka Boska.
Choć Łobżenica nie jest bardzo dużym miastem, w okolicy słynie z aktywnej lokalnej społeczności. To tu mieści się Stowarzyszenie Gminna Rada Kobiet, zrzeszające panie z okolicznych sołectw, które kontynuuje tradycje popularnych przed laty kół gospodyń wiejskich.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video
Członkinie stowarzyszenia wydały książkę z przepisami na najsłynniejsze krajeńskie przysmaki. Wśród przepisów znajdziemy całe mnóstwo pomysłów na dania oparte o ziemniaki (w Wielkopolsce - pyry). To szare kluski, babka ziemniaczana czy pyry faszerowane. Gotowanie to jednak nie jedyne zajęcie pań ze Stowarzyszenia. Aktywne gospodynie organizują też wycieczki, akcje pro-zdrowotne czy nawet potańcówki.
Łobżenica w regionie zasłynęła też z wyjątkowych miodów. Od 80 lat wytwarzają je pasjonaci z tutejszego Koła Pszczelarzy. Okolica zapewnia idealne warunki. Miasto jest otoczone łąkami, polami i lasami, z czego większość to obszar chroniony Natura 2000.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video
(ł)