Dolnośląskie Duszniki-Zdrój były w sobotę Twoim Miastem w Faktach RMF FM. Położona w dolinie rzeki Bystrzycy Dusznickiej miejscowość to idealne miejsce dla osób szukających spokoju, kulturalnych doznań czy dla pasjonatów sportu. To z jednej strony uzdrowisko z wyjątkowym mikroklimatem, z drugiej Polana Jamrozowa czy Zieleniec, gdzie zimą panują idealne warunki do uprawiania narciarstwa zjazdowego i biegowego.
Pierwsze wzmianki o mieście pochodzą z 1324 roku. W 1364 roku Duszniki-Zdrój otrzymały prawa miejskie. W tym czasie miasto żyło z handlu i przebiegających tędy szlaków z południa Europy na Śląsk. Najstarsze informacje o źródłach leczniczych sięgają XV wieku i dotyczą źródła "Zimny Zdrój". Dwa wieki później miasto stało się ważnym ośrodkiem papierniczym, tkackim i uzdrowiskiem.
Pierwsze badania źródeł wykonano w XVIII wieku. W 1769 roku Duszniki oficjalnie zostały uzdrowiskiem. Pod koniec wieku w prowizorycznie przygotowanych wannach rozpoczęto kurację wodą ze źródła "Zimny Zdrój". Odkryto także kolejne źródła. XIX wiek to już dynamiczny rozwój uzdrowiska i odkrycia kolejnych wód leczniczych.
Uzdrowiskowa część Dusznik-Zdroju położona jest poza centrum miasta. Odkryte tu wody mineralne to szczawy alkaiczne i żelaziste. Kuracja w tym miejscu zmusza organizm do wysiłku i wzmacnia system obronny. Sprzyja temu klimat, charakterystyczny dla podalpejskich regionów, który pobudza produkcję czerwonych krwinek. Można tutaj leczyć schorzenia kardiologiczne i gastrologiczne.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video
Uzdrowiskowa część miejscowości to przede wszystkim Park Zdrojowy. Przy jego wejściu znajduje się kiosk metrologiczny, który od ponad stu lat pomaga kuracjuszom przewidzieć pogodę. W parku znajdziemy pijalnię wód mineralnych z pierwszej połowy XIX wieku. To tu znajdują się ujęcia Pieniawy Chopina oraz Jana Kazimierza. Przed budynkiem nieczynne już ujęcie "Zimnego Źródła".
Spacerując po uzdrowiskowej części Dusznik-Zdroju warto zatrzymać się w Dworku im. Fryderyka Chopina. To tam tętni kulturalne serce miasteczka. Budynek skończono w 1805 roku, a ponad dwadzieścia lat później po raz pierwszy zagrał tam Fryderyk Chopin. Był to pierwszy, publiczny, zagraniczny koncert kompozytora.
W sierpniu organizowany jest tu Międzynarodowy Festiwal Chopinowski. W uzdrowisku pojawiają się najlepsi pianiści z całego świata.
Historia Muzeum Papiernictwa sięga 1605 roku. To jedyny zachowany w Polsce młyn papierniczy. Zabytek unikatowy na skalę europejską. Muzeum znajduje się nad rzeką Bystrzycą Dusznicką. Produkowany tu niegdyś papier był tak trwały, że określano go mianem nieśmiertelnego. Tajemnica tkwi prawdopodobnie w dodawaniu do jego produkcji torfu i wody mineralnej. To na produkowanym w tym miejscu papierze swoje listy pisał Fryderyk Chopin. Techniki produkcji rodem ze średniowiecza prezentowane są w muzeum do dziś. Produkowany tu papier wykorzystywany jest do wydawania dyplomów, zaproszeń i pamiątek z Dusznik-Zdroju.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video
Miłośnicy obcowania z przyrodą powinni ruszyć na szlaki biegnące przez rezerwat Torfowisko pod Zieleńcem. Na terenie chronionym jeszcze przed wojną można znaleźć gatunki roślin charakterystyczne dla tundry syberyjskiej. Sosnę błotną, rosiczkę okrągło i podłużno listną czy żurawinę błotną. Występują tutaj także rzadkie gatunki zwierząt i owadów, między innymi cietrzewi czy motyla. Warto jednak uważać i poruszać się tylko wyznaczonymi szlakami, bo zboczenie ze ścieżki grozi utknięciem w grząskim gruncie.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video
Duszniki-Zdrój to także Jamrozowa Polana i Zieleniec, jedna z dzielnic miasta. Jamrozowa Polana to centrum polskiego biathlonu i narciarstwa biegowego z ponad piętnastu kilometrami tras i dwudziestoma ośmioma stanowiskami strzeleckimi. Polana położona jest na Wzgórzach Lewińskich wśród świerkowych lasów. Obecnie to najnowocześniejszy ośrodek w Polsce. W ostatnich latach trasy biegowe poszerzono do ośmiu metrów. Pojawił się system sztucznego naśnieżania i sztuczne oświetlenie.
Duszniki-Zdrój to jednak nie tylko biathlon i biegówki. Wśród narciarzy znakomitą renomą cieszy się także Zieleniec, dzielnica miasteczka. To tu panują najlepsze warunki narciarskie na ziemi kłodzkiej. Śnieg leży w tym miejscu sto pięćdziesiąt dni w roku. Narciarze mogą korzystać z blisko dwudziestu kolejek górskich. W lecie Zieleniec to idealne miejsce dla miłośników kolarstwa górskiego.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video