RMF FM gości dziś w Giżycku, mieście nad jeziorami Niegocin, Kisajno,Tajty i Wojsak w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Jego początki sięgają XIV wieku, gdy w 1340 roku na przesmyku między jeziorami Niegocin i Kisajno Krzyżacy wznieśli Zamek Lötzen.

REKLAMA

Od połowy XV wieku przy zamku Lötzen zaczęło powstawać osiedle (Nowa Wieś), które w 1612 r. otrzymało prawa miejskie. Miasto otrzymało nazwę od zamku - Lötzen (Lec). Po II wojnie światowej znalazło się w granicach Polski. Swoją nazwę zmieniało aż trzy razy: najpierw był Lec, potem Łoczany, następnie Łuczany (stąd nazwa kanału łączącego jeziora Niegocin i Kisajno - Kanał Łuczański). Wreszcie przyjęto nazwę Giżycko, od nazwiska ks. Gustawa Hermana Marcina Gizewiusza (1920-1848), duchownego ewangelickiego, pochodzącego ze starej polskiej rodziny Giżyckich, obrońcy i propagatora języka i kultury polskiej na Mazurach.

Dzisiejsze Giżycko to miasto powiatowe w województwie warmińsko-mazurskim z prawie 30 tysiącami mieszkańców, znany ośrodek turystyki i sportów wodnych. W roku 2012 obchodziło jubileusz 400-lecie nadania praw miejskich. Leży w samym sercu Krainy Wielkich Jezior cieszy się ogromną popularnością wśród żeglarzy, którzy co roku odwiedzają Mazury. Nad Niegocinem położonych jest aż pięć portów, a nad Kisajnem działają kolejne cztery przystanie. W sumie w Giżycku znajduje się około 740 miejsc cumowniczych. W sąsiednich Wilkasach, Pięknej Górze i Bystrym czeka kolejnych 600 stanowisk dla jachtów.

Właśnie w Giżycku znajduje się nowoczesny i największy na Mazurach port pasażerski i jachtowy. Jeziora Kisajno i Niegocin są miejscem rozgrywania najważniejszych, krajowych zawodów żeglarskich rangi mistrzowskiej, między innymi: Mistrzostw Polski Jachtów Kabinowych, Mistrzostw Polski Katamaranów, Mistrzostwa Polski DZ, Eliminacji Pucharu Polski Jachtów Kabinowych, Mistrzostw Polski Kobiet, Pucharu Polski Żeglarzy Niepełnosprawnych, czy też Otwartych Akademickich Mistrzostw Polski Jachtów Turystycznych.

Giżycko to nie tylko jeziora

Zwiedzając gród nad Niegocinem nie można pominąć Twierdzy Boyen, która znajduje się w zachodniej części miasta. Otaczają ją wały ziemne i fosa. Zbudowana została w latach 1843 - 1855 jako obiekt blokujący strategiczny przesmyk pomiędzy jeziorami Niegocin i Kisajno.

Dzisiaj twierdza Boyen pełni funkcję letniego centrum rozrywki. W malowniczej scenerii amfiteatru, organizowane są liczne koncerty i festiwale mające już swoją renomę jak np. gromadzący od lat wierną publiczność Festiwal Piosenki Żeglarskiej i Morskiej "Szanty w Giżycku". W twierdzy działa też schronisko młodzieżowe, muzeum, klub starych motocykli i płetwonurków.

Giżycko może pochwalić się także unikatowym zabytkiem w skali europejskiej. Jest to zbudowany w 1860 roku obrotowy most. Dawniej zapewniał miastu łączność ze wspomnianą wcześniej Twierdzą Boyen. Choć liczy sobie ponad 20 metrów długości, 8 metrów szerokości, a jego waga sięga ponad 100 ton, może być ręcznie uruchamiany przez jedną osobę.

Obiektem godnym zobaczenia jest także zamek krzyżacki wzniesiony w XIV wieku. Burzliwe koleje losu nie oszczędziły budowli i do naszych czasów zachowało się tylko jedno jej skrzydło. Przeprowadzona pieczołowicie rekonstrukcja uratowała jednak obiekt przed dalszą degradacją..

Wspaniały widok na miasto i okolice zapewnia zbudowana w 1900 roku wieża ciśnień, która służyła wodociągom aż do 1996 r, a po renowacji pełni teraz funkcje turystyczne.

Giżycko posiada również oferty dla miłośników muzyki organowej i kameralnej. Na koncerty w każdą niedzielę lipca i sierpnia zaprasza kościół parafii Ewangelicko-Augsburskiej.

/ RMF FM, Michał Dukaczewski /
/ RMF FM, Michał Dukaczewski /
/ RMF FM, Michał Dukaczewski /
/ RMF FM, Michał Dukaczewski /
/ RMF FM, Michał Dukaczewski /
/ RMF FM, Michał Dukaczewski /
/ Piotr Bułakowski, RMF FM /
/ Piotr Bułakowski, RMF FM /
/ Piotr Bułakowski, RMF FM /
/ Piotr Bułakowski, RMF FM /

Coś na ząb

Na smakoszy dań z ryb i kuchni regionalnej czekają w Giżycku liczne tawerny i karczmy. Zjemy w nich nie tylko leszcza czy sandacza z miejscowych jezior, ale także tajemniczo brzmiące fraszynki, plince z pomoczką i dzyndzałki.

Kto nie może przyjechać do Giżycka, ten może zwiedzić je wirtualnie. Wystarczy kliknąć TUTAJ