Okolice Jeleniej Góry stały się żółto-niebieskie! Nasza ekipa odwiedziła dziś Jakuszyce, Cieplice Śląskie-Zdrój, Karpacz, Kowary i Mysłakowice. To była trzecia odsłona specjalnej edycji Twojego fajnego miasta w RMF FM. Chcemy zachęcić Was do odwiedzenia tego pięknego i bardzo ciekawego zakątka Polski. Przekonajcie się, że wrześniowa powódź nie wszędzie dotarła, a mieszkańcy Dolnego Śląska są otwarci na turystów!

Uczta dla podniebienia w Mysłakowicach

Pora obiadowa to dobry powód, żeby rozejrzeć się za pysznym jedzeniem. Bawiąc w okolicach Jeleniej Góry, warto pomyśleć o wizycie w Siedlisku Pstrąga w Mysłakowicach.

Żółto-niebieski bus RMF FM zaparkował pod obiektem gastronomicznym i jak donosi nasza reporterka Martyna Czerwińska, było warto.

Reporterka RMF FM skusiła się na pieczonego pstrąga w ziołach, który został niedawno wyłowiony z pobliskiego stawu.

Grzegorz Wojtunik, właściciel restauracji, podkreślił, że jego lokal serwuje pstrąga na wiele sposobów. Są tam też produkty certyfikowane znakiem Karkonoskiej Marki Lokalnej, robione na bazie tej ryby.

Rozkoszom kulinarnym towarzyszył widok na pobliską Śnieżkę - najwyższy szczyt Karkonoszy i Sudetów.

Muzeum Sentymentów w Kowarach

W dolnośląskich Kowarach można oglądać kilkanaście tysięcy eksponatów z czasów PRL-u. Działa tam bowiem Muzeum Sentymentów. Obiekt funkcjonuje bez zakłóceń, ale turyści omijają go w obawie przed zniszczeniami.

Zobaczymy tam m.in. prl-owskie meble, np. wersalkę, którą jak donosi reporterka RMF FM Martyna Czerwińska, zapewne każdy z nas pamięta z domu babci.

W Muzeum Sentymentów jest 15 pokoi tematycznych, np. kuchnia babci, salon, pokój rodziców z meblościanką, lata 90. w pokoju młodzieżowym, pokój prezesa dawnej fabryki dywanów z sekretariatem, łazienka czy kino - wylicza szef tego miejsca Andrzej Olszewski.

Kolekcja muzeum obejmuje również chusty rezerwy wojskowej, a w tamtejszym prl-owskim sklepie spożywczym można podobno kupić legendarne lizaki koguciki.

Szaleństwo na torze saneczkowym w Karpaczu

Ekipa RMF FM zatrzymała się też m.in. w Karpaczu, niegdyś nazywanym "Krzywą Górą" czyli po niemiecku Krummhubel.

 

Nasi wysłannicy sprawdzili swoją odwagę na torze saneczkowym Kolorowa. Jak powiedział nam pracownik toru, maksymalnie można tam pojechać 40 km/h. Tor jest atrakcją zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.

Cieplice Śląskie-Zdrój - najstarsze uzdrowisko w Polsce

Ekipa RMF FM odwiedziła dziś najstarsze uzdrowisko w Polsce, założone w... 1281 roku. Chodzi o Cieplice Śląskie-Zdrój. Według legendy lecznicze źródła miał odkryć książę Bolesław Wysoki podczas polowania w czasie pogoni za jeleniem. Od 1976 roku Cieplice Śląskie-Zdrój stanowią dzielnicę Jeleniej Góry.

Cieplice zostały trochę podtopione w czasie ostatniej powodzi, ale dziś jest tam czysto. Drogi są przejezdne. Jak donosi nasza reporterka, piękna jesienna pogoda sprawia, że cieplicki park zdrojowy robi fenomenalne wrażenie.

Turyści przechadzają się z butelkami wody zdrojowej, z której słynie miejscowość.

Zapraszam przede wszystkim do serca Jeleniej Góry, czyli na starówkę jeleniogórską, gdzie stoi nasz piękny ratusz. Baza noclegowa, gastronomiczna czeka na was. Przyjeżdżajcie, nie obawiajcie się. Tutaj wszystko funkcjonuje tak, jak przed powodzią - opowiadała w rozmowie z RMF FM Anna Atłas z Karkonoskiej Informacji Turystycznej.

Jakuszyce - stolica narciarstwa biegowego

Jednym z przystanków naszej żółto-niebieskiej ekipy były Jakuszyce, nazywane często stolicą narciarstwa biegowego. Choć oddalone o kilka kilometrów od Szklarskiej Poręby, są jej częścią - a dokładnie: jej najwyżej leżącą dzielnicą. Jakuszyce stanowią m.in. świetną bazę wypadową dla pieszych wędrówek i wycieczek rowerowych. Co ciekawe, panujący tu klimat porównywalny jest z klimatem alpejskim na wysokości około 1500 m n.p.m. - to dlatego długo utrzymuje się tu pokrywa śnieżna.

Mamy interaktywne centrum sportu, które jest obecnie w fazie testów, ale można tutaj przejechać się na bobsleju, zagrać w hokeja, zjechać na nartach zjazdowych - opowiadał w RMF FM Wojciech Nawrocki z Dolnośląskiego Centrum Sportu, przy którym zaparkował nasz bus.

Miejsce jest także wyposażone w bieżnię dla nartorolek i pomieszczenia, w których można trenować w warunkach odpowiadających warunkom na różnych wysokościach.

Ekipa RMF FM spotkała na miejscu lekkoatletów ze Śląska Wrocław, którzy przyjechali tu na poranny rozruch.

Turyści na wagę złota

Dziś na Dolnym Śląsku każdy gość jest na wagę złota - bez turystów powrót do normalności po powodzi będzie trwał jeszcze dłużej. Dlatego pamiętajcie: odwiedzając południowo-zachodnią Polskę, pomagacie jej mieszkańcom. Turystyka to w końcu dla miejscowości uzdrowiskowych główne źródło dochodu. Region bardzo potrzebuje finansowego wsparcia, a bez ludzi znajdujące się tam hotele, restauratorzy i właściciele atrakcji nie utrzymają się.

W poprzednie soboty października żółto-niebieska ekipa RMF FM odwiedziła Kudowę-Zdrój, Duszniki -Zdrój, Lądek-ZdrójZłoty Stok, Kamieniec Ząbkowicki i Głuszyce. Dziś znów - z myślą o powodzianach i ich pracodawcach - dziennikarze RMF FM wyruszyli na Dolny Śląsk, w okolice Jeleniej Góry!