Z ogromną radością dowiedziałem się o prezentacji filmu o moich współmieszkańcach - nowohucianach. Dokument nosi tytuł "Budowniczowie - narodziny miasta”. Premiera: w sobotę 16.09.2023 o g. 15.00 w nowohuckim kinie Sfinks.
W jednej chwili we mnie - jako autorze podcastu "Nowa Huta krok po kroku", cyklu, który jakiś czas temu poddałem cyberhibernacji - obudziła się naturalna ciekawość. Nowohucki temat pobudził mnie na nowo do radiowej aktywności na dzielnicowym polu. Razem z dziennikarką RMF FM Anną Barańską-Całek, również mieszkanką Nowej Huty, zaprosiliśmy do krakowskiego studia autorów kinowego dzieła. Magda Rymarz, Agnieszka Dargiewicz oraz Jacek Dargiewicz pokonali trasę od Kopca Wandy do Kopca Kościuszki i zasiedli przed mikrofonami. Ciąg dalszy ... w podcaście. Zachęcam do posłuchania.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio
Przyjechali do Nowej Huty w latach 50., czyli w okresie odbudowywania Polski zniszczonej po II wojnie światowej. Przybyli tu z nadzieją na nowe, wygodniejsze życie i dobrą pracę. Ich losy potoczyły się rozmaicie, ale w tych wszystkich historiach jest jeden mianownik – Nowa Huta jako ich nowy dom. Fascynujące opowieści o sile, odwadze i nadziei, które towarzyszyły rodzącemu się miastu. Portret dzielnicy opowiedziany z różnych perspektyw: poetki, nauczyciela WF-u, junaka, kucharki, działaczki "Solidarności", krawcowej, pracownika kombinatu im. Lenina, mieszkanki wsi Mogiła, księgowej ...
Główną osią filmu są rozmowy z 9 mieszkankami i mieszkańcami Nowej Huty zobrazowane zebranymi materiałami archiwalnymi oraz scenami portretującymi krajobraz dzielnicy.
W filmie udział wzięli:
- Stanisława Bartnicka - rocznik 1931, w Nowej Hucie od 1950 roku, pracownica Salonu Sztuki, działaczka NZZ Solidarność
- Janina Broda - rocznik 1935, w Nowej Hucie od 1949 roku, Mogilanka z urodzenia
- Janina Chojecka - rocznik 1929, w Nowej Hucie od 1952 roku, pracowniczka Kombinatu, księgowa
- Jadwiga Ciastoń - rocznik 1928, w Nowej Hucie od 1951 roku, gospodyni domowa, mama 5 dzieci, poetka
- Jan Ciastoń - rocznik 1927, w Nowej Hucie od 1950 roku, pracownik Kombinatu, społecznik
- Lena Motyka - rocznik 1930, w Nowej Hucie od 1953 roku, pracowniczka Kombinatu, kucharka
- Jan Muszak - rocznik 1937, w Nowej Hucie od 1955 roku, nauczyciel, pedagog, sportowiec, członek kadry narodowej w koszykówce
- Elżbieta Zaborowska - rocznik 1931, w Nowej Hucie od 1953 roku, krawcowa
- Stefan Zaborowski - rocznik 1928, w Nowej Hucie od 1949 roku, pracownik Kombinatu, junak, budowniczy Nowej Huty.
Scenariusz i reżyseria: Magda Rymarz
Wywiady, produkcja i opieka merytoryczna: Agnieszka Dargiewicz
Zdjęcia i montaż: Wojciech Szałaj
To są informacje i interpretacje - a poniżej jest już subiektywna słowno-obrazkowa impresja. Topografia Nowej Huty przypomina szachową grę. Często zamiast oficjalnych nazw osiedli używa się bowiem pierwotnych, literowo-liczbowych określeń, rodem z budowalnej nomenklatury: A1, B2, C1 ... W jednej z kawiarń nawiązującej do tego klucza, na suficie zawieszono odwrócony stolik z szachownicą. Zrobiłem i ja taki ruch. W poniższym tekście zastosowałem cyfrowo-literową kombinatorykę w opisie kadrów z filmu.
Narodziny Oryginalnej Wiedzy/ Autorska
Hierarchia Ulotnych Tajemnic/ Adaptacja
Nieuchwytnych Osobistych Wyznań/ Archiwum
Dynamiczne/ Antologia Twórczości Awangardowej
Nieustanne Ocalanie Wydarzeń Egzystencjalnych
Kronika Istnienia Normalności Oszałamiającej