Piłkarze Wisły Kraków wygrali na własnym stadionie z kosowskim zespołem Llapi Podujevo w pierwszym meczu 1. rundy eliminacji Ligi Europy. Rewanż w Kosowie zostanie rozegrany 18 lipca.

Dla piłkarzy Wisły Kraków był to pierwszy mecz w Lidze Europy od ponad 12 lat. Krakowianie, choć na co dzień grają w 1. lidze, prawo startu w tych rozgrywkach zapewnili sobie zdobywając Puchar Polski.

Spotkanie rozpoczęło się dla "Białej Gwiazdy" znakomicie. Już w 75. sekundzie Igor Sapała przechwycił piłkę na linii pola karnego i precyzyjnym strzałem posłał ją do bramki.

Mocny pocztek @WislaKrakowSA!Igor Sapaa rozpoczyna strzelanie przy Reymonta! Polsat, Polsat Sport 1, PS Premium 1 Polsat Box Go pic.twitter.com/zlGP9JRMOe

polsatsportJuly 11, 2024

Szybko objęte prowadzenie dodało pewności gospodarzom, którzy zamykali rywala na jego połowie i nie pozwalali mu dłużej utrzymać się przy piłce. Z czasem gra się wyrównała, goście zaczęli wyprowadzać kontrataki, mieli też kilka rzutów rożnych oraz wolnych w okolicach pola karnego Białej Gwiazdy.

Krakowianie odzyskali inicjatywę w końcówce pierwszej połowy. W 34. minucie Angel Rodado nie trafił w piłkę poddaną mu ze skrzydła przez Bartosza Jarocha, a stał kilka metrów przed bramką. Potem Landrit Rama omal nie zaliczył samobójczego trafienia. Przed przerwą strzelał jeszcze Angel Baena, lecz obok słupka.

W 52. minucie Ilir Avdyli sparował groźny strzał Rodado, a dobijający piłkę Baena trafił w poprzeczkę. Chwilę później z woleja strzelał Alan Uryga, lecz w środek bramki. Z czasem mecz stawał się mniej interesujący. Wisła nie potrafiła już wypracować sobie okazji bramkowych.

To MUSI by 2:0! Najpierw Angel Rodado, a po chwili Angel Baena Perez Polsat, Polsat Sport 1, PS Premium 1 Polsat Box Go pic.twitter.com/OjgIW7T04U

W doliczonym czasie gry zadała jednak drugi cios. Po rozegraniu rzutu rożnego Uryga oddał strzał głową, po którym piłka odbiła się od poprzeczki. Rodado powalczył jednak o futbolówkę i trafił do siatki tuż przy słupku.

CO ZA KOCWKA! Angel Rodado podwysza prowadzenie 2:0 Bardzo wany gol dla @WislaKrakowSA pic.twitter.com/8alD3lmZNC

Ten gol znacznie poprawił sytuację Wisły przed meczem rewanżowym, który zostanie rozegrany za tydzień. Trener gości Tahir Batatina nie mógł pogodzić się ze stratą tej bramki i za protesty został ukarany przez arbitra czerwoną kartką.

Zwycięzca dwumeczu zmierzy się w drugiej rundzie Ligi Europy z Rapidem Wiedeń, a pokonani w Lidze Konferencji z Broendby IF.

Wisła Kraków - Llapi Podujevo 2:0 (1:0)

Bramki: 1:0 Igor Sapała (2.), 2:0 Angel Rodado (90+5.).

Żółte kartki: Wisła Kraków - Bartosz Jaroch, Olivier Sukiennicki; Llapi Podujevo - Arbnor Ramadani, Hamdi Namani, Besar Musolli.

Sędzia: Marc Nagtegaal (Holandia).

Widzów: 24 403.

Wisła Kraków: Anton Cziczkan - Bartosz Jaroch, Alan Uryga, Joseph Colley, Rafał Mikulec - Igor Sapała (68. Mateusz Młyński), Marc Carbo - Angel Baena (81. Giannis Kiakos), Patryk Gogół (68. Karol Dziedzic), Olivier Sukiennicki - Angel Rodado.

Llapi Podujevo: Ilir Avdyli - Landrit Rama, Ergyn Ahmeti (78. Luizim Peci), Ilir Krasnioi, Diar Vokrri, Muhamed Useini - Blend Baftiu, Ilir Blakcori (78. Arber Bytyqi), Arbnor Ramadani (46. Besar Musolli), Hamdi Namani - Januzi Ahmed (73. Elvir Gashijan).