Chorwacja, Portugalia i Szkocja to nasi rywale w kolejnej edycji Ligi Narodów. Mecze grupowe Biało-Czerwoni rozgrywać będą jesienią. Naszym celem podobnie jak w poprzednich edycjach będzie utrzymanie w najwyższej dywizji. Tym razem zadanie ma być jednak trudniejsze z uwagi na zmiany w regulaminie.
Polska od początku istnienia Ligi Narodów a więc od sezonu 2018/2019 utrzymuje się w Dywizji A, co gwarantuje nam możliwość rywalizacji z najlepszymi reprezentacjami kontynentu. Tym razem trafiliśmy do Grupy A1. Naszymi rywalami będą Chorwaci, Portugalczycy i Szkoci.
Chorwaci w poprzedniej edycji dotarli do finału, w którym ulegli Hiszpanom. Portugalczycy wygrali z kolei pierwszą edycję Ligi Narodów w 2019 roku. Szkocja powoli przebija się w tych rozgrywkach, bo w sezonie 2018/2019 grała w Dywizji C. Teraz zadebiutuje w gronie najmocniejszych reprezentacji.
Pojedynki Ligi Narodów zaplanowano na późne lato i jesień. Po dwa spotkania rozegrany we wrześniu, październiku i listopadzie. Tym razem jednak trzecie miejsce w grupie nie zapewni nam bezpośredniego utrzymania w Dywizji A. Będziemy musieli w takiej sytuacji w marcu 2025 roku rozegrać baraż z jedną z drużyn, które zajmą drugie lokaty w Dywizji B. Ostatnie miejsce w grupie będzie oczywiście oznaczało spadek.
Zmienia się także walka o turniej finałowy Ligi Narodów. Tym razem drużyny, które zajmą dwie czołowe lokaty w grupach Dywizji A, trafią do ćwierćfinałów. I to na podstawie tych meczów wyłonieni zostaną półfinaliści Ligi Narodów, którzy powalczą w turnieju finałowym w czerwcu 2025.
Polacy od początku rozgrywek utrzymują się w Dywizji A. Po pierwszej edycji powinniśmy spaść do Dywizji B (w grupie z Włochami i Portugalią ugraliśmy 2 punkty). Podobnie jak Niemcy. Wtedy jednak zapadła decyzja o rozszerzeniu najwyższej dywizji z 12 do 16 drużyn. Staliśmy się beneficjentami tego pomysłu.
W drugiej edycji rozgrywanej jesienią 2020 roku w grupie ustąpiliśmy Włochom i Holendrom, ale wyprzedziliśmy Bośniaków. Pokonaliśmy ich dwukrotnie a nasz bilans uzupełnił bezbramkowy, domowy remis z Italią. W 2022 roku w grupie mieliśmy ponownie Holandię oraz Belgię i Walię. Podobnie jak dwa lata wcześniej zdobyliśmy siedem punktów. Sześć z nich na Walijczykach. Udało nam się także zremisować 2:2 z Holandią na wyjeździe. We wszystkich spotkaniach straciliśmy jednak aż 12 bramek. Najwięcej spośród wszystkich ekip z Dywizji A.
A1: Chorwacja, Portugalia, POLSKA, Szkocja
A2: Włochy, Belgia, Francja, Izrael
A3: Holandia, Węgry, Niemcy, Bośnia i Hercegowina
A4: Hiszpania, Dania, Szawjcaria, Serbia
B1: Czechy, Ukraina, Albania, Gruzja
B2: Anglia, Finlandia, Irlandia, Grecja
B3: Austria, Norwegia, Słowenia, Kazachstan
B4: Walia, Islandia, Czarnogóra, Turcja
C1: Szwecja, Azerbejdżan, Słowacja, Estonia
C2: Rumunia, Kosowo, Cypr, Litwa/Gibraltar*
C3: Luksemburg, Bułgaria, Irlandia Płn., Białoruś
C4: Armenia, Wyspy Owcze, Macedonia Płn., Łotwa
D1: Litwa/Gibraltar*, San Marino, Liechtenstein
D2: Mołdawia, Malta, Andora
* - w marcu odbędą się baraże decydujące o przydziale do odpowiedniej dywizji
kolejki 1-2: 5-10 września 2024
kolejki 3-4: 10-15 października 2024
kolejki 5-6: 14-19 listopada 2024
ćwierćfinały dywizji A: 20-25 marca 2025
baraże w niższych dywizjach: 20-25 marca 2025
turniej finałowy dywizji A: 4-8 czerwca 2025