Zakopane będzie w sezonie 2014/2015 organizatorem dwóch konkursów Pucharu Świata w skokach narciarskich, a Wisła jednego. Kalendarz zatwierdził w Barcelonie kongres Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS). Sezon rozpocznie się 22 listopada zawodami w Klingenthal, a zakończy 22 marca 2015 roku na przebudowanej skoczni w Planicy.

REKLAMA

Skoczkowie będą rywalizować na obiekcie HS 134 w Wiśle 15 stycznia. Dwa dni później na Wielkiej Krokwi (HS 134) w Zakopanem odbędzie się konkurs drużynowy, a 18 stycznia - indywidualny.

Kalendarz przewiduje łącznie 37 konkursów, w tym siedem w lotach - sześć indywidualnych i jeden drużynowy.

Gospodarzem mistrzostw świata będzie między 18 lutego a 1 marca szwedzkie Falun. Juniorzy spotkają się na światowym czempionacie (1-8 lutego) w kazachskim mieście Ałmaty.

Imprezy Pucharu Kontynentalnego w nowym sezonie odbędą się w Polsce czterokrotnie. Będą je gościć Wisła (10-11 stycznia) i Zakopane (24-25 stycznia). Na skoczni imienia Adama Małysza w Wiśle zaplanowane są także konkursy letniej Grand Prix 25-26 lipca oraz Pucharu Kontynentalnego 1-2 sierpnia.

Zmiany w regulaminie zawodów w lotach

Kongres zatwierdził także kilka zmian dotyczących regulaminu rozgrywania zawodów w lotach narciarskich. Zostaną przetestowane w trakcie Letniej Grand Prix. Jeśli zaakceptują je działacze i zawodnicy, zostaną wprowadzone do zawodów Pucharu Świata w tej konkurencji w zbliżającym się sezonie.

Kwalifikacje wyłonią w LGP 48, a w PŚ w lotach 40 skoczków, którzy zostaną podzieleni na cztery grupy, po dziesięciu (12 w zawodach testowych) w każdej. Czołowa dziesiątka klasyfikacji generalnej Pucharu Świata ma zapewniony udział w imprezie, ale musi brać udział w kwalifikacjach. Będą one liczone z pierwszą i drugą serią do łącznej klasyfikacji.

W przypadku nie rozegrania serii finałowej o kolejności w zawodach zadecydują kwalifikacje i pierwsza seria. Awans do drugiej serii uzyska po sześciu najlepszych z każdej z czterech grup. Zawodnicy wystartują z tymi samymi numerami startowymi, ale w odwrotnej kolejności do łącznej liczby punktów przed ostatnią serią.

Inną z wprowadzonych zmian jest ustalona do sześciu milimetrów grubość kombinezonu, zamiast dotychczasowych pięciu. Nie może on być jednak cieńszy niż cztery milimetry.

(MRod)