Do końca 2012 roku rząd miał zdecydować, czy Polska stanie do walki o organizację zimowych igrzysk olimpijskich w 2022 roku. Jednak jak sprawdził dziennikarz RMF FM, sprawa utknęła w ministerstwie sportu.

REKLAMA

27 listopada zeszłego roku premier Donald Tusk deklarował wsparcie dla organizacji zimowych igrzysk olimpijskich w Polsce. Aby Kraków, Zakopane, Śląsk i Chopok, żebyśmy wspólnie wystąpili o organizację olimpiady - mówił na konferencji prasowej szef rządu. Mamy już nowy roki i okazuje się, że pomysł utknął w ministerstwie sportu.

Dziennikarz RMF FM Patryk Serwański dowiedział się, że resort Joanny Muchy zbiera dane. Nadal nie wiadomo, jakie inwestycje są potrzebne - co trzeba zbudować od podstaw, co wystarczy zmodernizować. Poza tym nie ma także informacji, ile to wszystko będzie kosztowało. Nasz reporter usłyszał w resorcie sportu, że szacunki potrwają na pewno jeszcze kilka tygodni. Do tego czasu, o żadnych konkretach nie może być mowy.

Teoretycznie do igrzysk zostało dużo czasu, bo blisko 10 lat. Jednak już w październiku trzeba oficjalnie zgłosić kandydaturę, a na początku przyszłego roku przedstawić gwarancje finansowe.

Trener Kowalczyk o organizacji IO w Polsce: To śmieszne

Aleksander Wierietielny, trener Justyny Kowalczyk o pomyśle zorganizowania w Polsce IO w 2022 roku mówi wprost: To jest śmieszne, to porywanie się z motyką na księżyc. Przecież na górze nie siedzą głupi ludzie, którzy decydują, gdzie odbędą się IO. Oni wiedzą, że nie mamy nic.

Wierietielny przypomina, że w Zakopanem nie odbyły się ani jedne poważne zawody narciarstwa biegowego, nie mamy też stoków zjazdowych. Mnie nie chodzi tylko o Justynę Kowalczyk, bo widziałem turystów z Zakopanego, którzy szukali trasy biegowej - zauważa trener naszej narciarki.

Byłaby to druga porażka Zakopanego w walce o igrzyska

MKOl wybierze gospodarza w 2015 roku. Polsko-słowacka kandydatura, według wstępnych deklaracji, rywalizowałaby ze Szwajcarią, Norwegią, Hiszpanią i Ukrainą.

Już raz zimowa stolica Polski ubiegała się o organizację zimowych igrzysk olimpijskich w 2006 roku. Zakopane konkurowało wówczas m.in. ze swym sąsiadem - słowackim Popradem. Ostatecznie oba miasta przegrały wyścig z włoskim Turynem.