Żeby się wspinać nie trzeba wyjeżdżać w góry, a zimą nie trzeba marznąć. Można po prostu skorzystać ze ścianki wspinaczkowej. To coraz bardziej popularny sposób na aktywny tryb życia. Powstaje coraz więcej miejsc, w których można zajmować się wspinaczką. "To bardzo rozwija wyobraźnię" - mówi w rozmowie z RMF FM instruktor Paweł Jabłoński ze ściany wspinaczkowej Crux w Warszawie.
Ćwiczenia na ściance możemy zacząć bez wcześniejszego treningu, choćby na siłowni. Najważniejszy jest entuzjazm i chęci - podkreśla Paweł Jabłoński, ale dodaje, że na początek lepiej skorzystać z rad instruktora. To pozwoli nam uniknąć technicznych błędów, poznać podstawy i zrozumieć, o co w tym wszystkim chodzi, bo nie jest to tylko i wyłącznie wyzwanie dla mięśni, ale także - trening dla naszej psychiki. Pomysłowość, cierpliwość, wyobraźnia - te cechy, poza naszymi mięśniami i kondycją, na pewno wzmocnią treningi na ściance wspinaczkowej.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video
Wspinanie to ciągła nauka. Opanowywanie wszystkich szczegółów i technicznych aspektów praktycznie się nie kończy. Jest kilka podstawowych technik, które warto znać. Uczymy się ich ciągle. Ten proces nigdy się nie kończy. Możemy doskonalić to bez końca. Technika zależna jest od formacji, po której się wspinamy. Inaczej będziemy się wspinać w przewieszeniu - na ścianie, która kładzie się na nas. Inaczej w połogu, czyli ścianie, na której my możemy się położyć. Jeszcze inaczej na ścianie pionowej - opowiada instruktor Tomasz Rumianowski.
Co zrobić, żeby zacząć? Wystarczy prosty strój - wygodne spodenki i koszulka. Warto jednak nieco dłużej zatrzymać się nad wyborem obuwia. Ważne, by był to sztywny but na twardej podeszwie. Rekreacyjne wspinanie mogą zacząć już kilkuletnie dzieciaki, które bez strachu potrafią bardzo szybko opanować podstawy. I jak mówi Paweł Jabłoński - każdy z nas może spróbować swoich sił. Można przecież zacząć od prostych, mało wymagający tras - satysfakcja z ukończeniu każdej z formacji jest duża, niezależnie od jej poziomu trudności.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video
Warto jednak pamiętać, że po treningu na ściance nie będzie w stanie pojechać swobodnie w góry i tam wspinać się po skałach równie łatwo. Jak mówi Tomasz Rumianowski nie ma prostego przełożenia ze wspinania na ściance ze wspinaniem w terenie. Oczywiście są podobieństwa pod względem przygotowania fizycznego, czy oswajania się z ruchem wspinaczkowym, ale nie można się spodziewać przełożenia jeden do jednego. Wszystko zależy od rodzaju skał, po których będziemy się wspinać. Na ściance wspinaczkowej stopnie, których używamy są dużo większe niż w naturze. Do wspinania się na prawdziwych skałach trzeba podejść z dystansem. Ścianka nie do końca to oddaje - powiedział.
Oczywiście wspinaczkę na ściance można traktować też jak dyscyplinę sportu. W Polsce również organizowane są zawody - także takie o randze międzynarodowej.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video
A jak zbudowana jest ściana do wspinaczki i co wyróżnia ścianę boulderową od innych tego typu obiektów?
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video