Jak zarobić na turystach? Otworzyć kopalnię! Do takich wniosków można dojść, analizując polski rynek turystyczny. Podczas gdy miejsca odwiedzane tradycyjnie - Długi Targ w Gdańsku, czy krakowski Rynek - notują znaczny spadek ilości turystów, lawinowo przybywa ich w kopalniach.
Najbardziej chyba znaną kopalnią, którą udostępniono do zwiedzania, jest Wieliczka. Kopalnia soli zmieniła strategię i zamiast licznych kiedyś wycieczek szkolnych z Polski, przyjmuje teraz grupy z zagranicy.
Niż demograficzny, reforma oświaty spowodowała, że ten rynek zaczął się powoli wykruszać i trzeba było zacząć szukać innych rynków. (...) Trzeba mieć jakąś alternatywę - mówi Jan Sikora, prezes spółki zarządzającej trasą turystyczną.
Efekt – niemal 700 tys. osób rocznie zjeżdżających pod ziemię, czyli 17-proc. przyrost. Windy – od rana do wieczora – jeżdżą nieustannie.
Dyrektor kopalni Jan Zaręba zwraca uwagę, że to jedyne takie miejsce w Polsce, do którego nie trzeba dopłacać: Potrafimy utrzymywać na bieżąco tę trasę turystyczną z dochodów z turystyki.
Kopalnie to z pewnością spore atrakcje, szczególnie w ostatnich latach, kiedy zorganizowano w nich podziemne restauracje, kina, hale sportowe, a nawet hotele. Najnowszy trend to podziemne uzdrowiska.
21:45