Po raz pierwszy w historii Tenzing Hillary Everest Marathon na podium stanęło dwóch Polaków. W kategorii "obcokrajowcy", w tym najbardziej ekstremalnym biegu na świecie, zwyciężył Robert Celiński (Lotto Team Warszawa) przed Radosławem Serwińskim (Bydgoszcz).

REKLAMA

Do tej pory trasa zawodów rozpoczynała się na poziomie 5364 m, w bazie wypadowej na Everest. W czwartek została skrócona z powodu obfitych opadów śniegu. Zawodnicy startowali w Gorak Shep (5164 m), a meta biegu znajdowała się w Namcze Bazar (3446 m). Najwyższym punktem na trasie był szczyt Kala Pattar (5545 m).

Bieg dla twardzieli

Wysokość, braki tlenowe i niskie ciśnienie sprawiają, że bieg jest ekstremalnym wyzwaniem. Podejmują się go co roku Nepalczycy, z którymi nikt jeszcze nie wygrał. W 12. edycji Tenzing Hillary Everest Marathon, sukces z 2011 roku powtórzył Sudipa Kulunga. W tym roku wystartowała rekordowa liczba 136 zawodników, w tym 40 Nepalczyków.

Co roku wyzwanie Nepalczykom rzucają cudzoziemcy. Prowadzona jest dla nich osobna klasyfikacja. W 2005 roku pierwsze miejsce zajął w niej Robert Celiński, generalnie był 36, a teraz dziewiąty. Jak podkreślili organizatorzy, to najwyższa pozycja w historii wśród obcokrajowców. Zaznaczyli także "podwójny sukces Polaków", którzy byli bardzo dobrze przygotowani do ekstremalnego wysiłku. Radosław Serwiński w ubiegłym roku był czwarty w Zimowym Maratonie Bajkalskim.


Celiński przyznał, że bazował na doświadczeniu z pierwszego startu w 2005 roku. Podstawą jest dobra aklimatyzacja i poznanie trasy. Dlatego tak wcześnie, w połowie kwietnia, przybyłem w Himalaje. O skali trudności świadczą nie tylko przeszkody naturalne, ale przede wszystkim ograniczona ilość tlenu i niskie ciśnienie. W takich warunkach ciężko się chodzi, a co dopiero biega - powiedział pochodzący z Łukowa 41-letni podopieczny Janusza Wąsowskiego.

Wie o tym dobrze również dwukrotna młodzieżowa mistrzyni świata w biegach narciarskich, olimpijka igrzysk w Vancouver i Soczi Sylwia Jaśkowiec. W 2011 roku zajęła 24. miejsce, najlepsze spośród wszystkich obcokrajowców i czwarte w klasyfikacji generalnej kobiet.

Bieg po zboczu Everestu odbywa się od 2003 roku w rocznicę pierwszego wejścia na najwyższy szczyt świata przez Nowozelandczyka Edmunda Percivala Hillary'ego i Nepalczyka Tenzinga Norgaya (29 maja 1953 roku).

Maraton Nepal Everest / Maraton Nepal Everest / EPA
Maraton Nepal Everest / Maraton Nepal Everest / EPA
Maraton Nepal Everest / Maraton Nepal Everest / EPA
Maraton Nepal Everest / EPA/HIMEX NEPAL / EPA
Maraton Nepal Everest / EPA/HIMEX NEPAL / EPA

Wyniki 12. Tenzing Hillary Everest Marathon:

Maraton (open)

1. Sudip Kulung 3:52.09

2. Bhim Bahadur Gurung 3:53.58

3. Suman Kulung (wszyscy Nepal) 4:08.10

Maraton (obcokrajowcy)

1. Robert Celiński (Polska) 4:39.39

2. Radosław Serwiński (Polska) 5:43.05

3. Timothy Watson (W. Brytania) 5:45.00

Maraton (kobiety)

1. Ang Chuttin 5:08.05

2. Mingma Lhamu 5:08.45

3. Lhahak Futi (wszystkie Nepal) 5:22.00

(ug)