Polski Związek Piłki Nożnej nie zapłaci odszkodowania producentowi strojów za ponownie umieszczenie orłów. Nikt nie poniesie także kary za aferę z koszulkami piłkarskiej reprezentacji, pozbawionymi narodowego godła. Oświadczenie w tej sprawie wydał prezes PZPN Grzegorz Lato.
Na razie nie ma winnych całego zamieszania i nie powinniśmy się spodziewać w tej kwestii żadnych decyzji. Dajcie nam trochę czasu na spokojną analizę. Jeszcze ziemniaki są gorące, a my już będziemy je jedli - mówi Grzegorz Lato.
Prezes PZPN dodaje, że związkowi nie grozi żadna kara finansowa. Lato podkreślił, że sprawa nie została jeszcze zakończona, ale kolejne kroki zostają podjęte dopiero po zaplanowanym na piątek walnym zjeździe delegatów.
Wtedy zastanowimy się nad skutkami i zwołamy konferencję prasową - skomentował. Biję się mocno w pierś, bo jest trochę mojej winy. Powinienem zlecić na stronie internetowej PZPN sondaż wśród kibiców i dziennikarzy, aby wszyscy mogli się wypowiedzieć. Nie przeanalizowaliśmy stanu zagrożenia, jeśli chodzi o konsekwencje występów bez orzełka - powiedział Lato po obradach zarządu w Warszawie.
Członek zarządu PZPN Jacek Masiota dodał, że dyskusja o ewentualnym ukaraniu winnych była długa i merytoryczna, ale konsekwencji zabrakło.
W koszulkach bez godła polscy piłkarze zagrali dwa spotkania w listopadzie: z Włochami (0:2) i Węgrami (2:1). Niezadowolenie fanów i krytyka mediów wpłynęły na zmianę decyzji - PZPN ogłosił we wtorek, że orzełek wróci na reprezentacyjny trykot i znajdzie się w jego centralnym punkcie. Debiut kolejnej nowej koszulki nastąpi 16 grudnia w meczu towarzyskim w Turcji z nieznanym jeszcze przeciwnikiem.
"Na dzisiejszym posiedzeniu Zarząd PZPN zatwierdził Uchwałę Komisji ds. Nagłych w sprawie powołania zespołu ds. poprawy sędziowania piłkarskiego, który zajmie się m.in. analizą obecnego systemu szkolenia, promocji i karania sędziów, a także analizą obecnych przepisów dot. zapobiegania korupcji. W składzie Komisji znaleźli się Janusz Matusiak - wiceprezes PZPN ds. piłkarstwa profesjonalnego, Witold Dawidowski - członek Zarządu PZPN, Piotr Tenczyński - były sędzia piłkarski, obecnie obserwator meczów T-Mobile Ekstraklasy, Andrzej Strejlau - były przewodniczący Kolegium Sędziów PZPN, Wojciech Petkowicz - rzecznik dyscyplinarny PZPN, Piotr Bielecki z Ekstraklasy SA, Jarosław Kudaj - członek Komisji PZPN ds. Mediów.
Zarząd wyznaczył miejsce rozegrania meczu eliminacyjnego do mistrzostw Europy kobiet Polska - Macedonia zaplanowanego na 20 czerwca 2012 r. Spotkanie zostanie rozegrane w Toruniu. Przyjęto również regulamin wewnętrzny PZPN w sprawach odwołania od zakazu klubowego. Mocą uchwały Zarządu wpisano na listę menedżerów piłkarskich pana Adama Nowaczka. Ważny punkt obrad Zarządu PZPN stanowiła debata na temat zaprezentowanych dwa tygodnie temu nowych strojów reprezentacji, na których zabrakło godła narodowego.
Zarząd krytycznie odniósł się do faktu, że polska reprezentacja wystąpiła w dwóch ostatnich meczach w koszulkach bez godła narodowego. Jednocześnie członkowie Zarządu wyrazili przekonanie, że zgodnie z oczekiwaniami społecznymi i wieloletnią tradycją godło narodowe będzie stanowić stały element strojów reprezentacji Polski.
Informujemy, że Polski Związek Piłki Nożnej nie będzie musiał zapłacić odszkodowania firmie Nike. Jednocześnie Zarząd wyraził ubolewanie z powodu zaistniałej sytuacji i czuje się w obowiązku przeprosić wszystkich sympatyków futbolu w Polsce."