Słoweniec Tadej Pogacar, zwycięzca tegorocznych Tour de France i Giro d'Italia, zdobył w niedzielę w Zurychu tytuł mistrza świata w wyścigu ze startu wspólnego elity, kompletując rzadki w kolarstwie hat-trick. Pogacar zwyciężył w fantastycznym stylu. Na 274-kilometrowej pagórkowatej trasie zaatakował już 100 km przed metą.

26-letni Pogacar triumfował po 100-kilometrowej ucieczce, wyprzedzając o 34 sekundy Australijczyka Bena O'Connora oraz o 58 sekund broniącego tytułu Holendra Mathieu van der Poela.

Wielka ucieczka

Do wyścigu o mistrzostwo świata ze startu wspólnego kolarze wyruszyli z Winterthur, meta była w Zurychu (Szwajcaria).

Pogacar zwyciężył w fantastycznym stylu. Na 274-kilometrowej pagórkowatej trasie zaatakował już 100 km przed metą. Najpierw przeskoczył do 16-osobowej ucieczki, później przez pewien czas jechał ze swoim kolegą klubowym z UAE Team Emirates, reprezentantem Francji Pavlem Sivakovem, a ostatnie 51,7 km - samotnie.

Jak się okazało, była to najdłuższa samotna ucieczka po mistrzostwo świata od 1968 roku, gdy sięgnął po nie na torze Imola Włoch Vittorio Adorni, pokonując w pojedynkę dystans 90 km.

Kilkanaście kilometrów przed metą Słoweniec przeżywał lekki kryzys i jego przewaga nad grupką pościgową stopniała do 40 sekund, ale na zjazdach odpoczął i znów zaczął nadrabiać nad rywalami. Dojechał do mety niezagrożony.

To jego pierwszy tytuł mistrza świata w karierze.

Tadej Pogaar is World Champion Attacking with 100km to go, the Slovenian completes the triple crown of the Giro, Tour de France and Worlds in one season #Zurich2024 pic.twitter.com/SkzXDXXNv9

eurosportSeptember 29, 2024

Pogacar wśród legend

Przed Słoweńcem tylko dwóch kolarzy wygrało w jednym sezonie Tour de France, Giro d'Italia i mistrzostwa świata. Byli to Belg Eddy Merckx w 1974 oraz Irlandczyk Stephen Roche w 1987 roku.

Przez wiele lat liczyły się Tour de France i inne wyścigi, a ja nigdy nie miałem jasno postawionego celu, jakim są mistrzostwa świata. Ale w tym roku wszystko poszło gładko. Zdobycie mistrzostwa świata było naprawdę wielkim celem i nie mogę uwierzyć, że się udało - powiedział Pogacar na antenie Eurosportu.

Słoweniec był też jednym z faworytów igrzysk olimpijskich w Paryżu. Niespodziewanie dla swoich kibiców wycofał się ze startu w imprezie, tłumacząc się zmęczeniem.

Jedyny Polak

Z Polaków wyścig o mistrzostwo świata ukończył tylko Łukasz Owsian, zajmując 77. miejsce. Wycofał się m.in. Piotr Pękala, który przez długi czas jechał w ucieczce.

Za rok mistrzostwa świata po raz pierwszy odbędą się w Afryce - w Kigali, stolicy Rwandy.