Do internetu trafił film z ostatnich metrów wejścia na K2. Nagraniem podzielił się w mediach społecznościowych jeden ze wspinaczy - Sona Sherpa.
Na filmie widać, jak dziesięciu szerpów idzie ramię w ramię na szczyt K2, śpiewając hymn narodowy Nepalu.
Jesteśmy zaszczyceni, że dzielimy się tą chwilą ze społecznościami na całym świecie - piszą szerpowie.
Brother to brother, shoulder to shoulder, we walked together to the summit whilst singing the Nepali national anthem. We all stopped around 10m before reaching the summit to huddle and make our final steps together as a team to mark this historical feat .. 1/4 #K2winter pic.twitter.com/P2kCwRy1Vn
nimsdaiJanuary 24, 2021
Przypomnijmy, że historycznego wejścia na ostatni niezdobyty zimą ośmiotysięcznik dokonało 16 stycznia o godz. 16.58 czasu pakistańskiego (o 12.58 czasu polskiego) 10 Nepalczyków-Szerpów z trzech komercyjnych wypraw: Purja, Mingma Gyalje Sherpa, Gelje Sherpa, Mingma David Sherpa, Sona Sherpa, Mingma Tenzi Sherpa, Pem Chhiri Sherpa, Dawa Temba Sherpa, Kili Pemba Sherpa i Dawa Tenjing Sherpa.
Wiadomo było od początku wyprawy, że jej uczestnicy będą używać tlenu, ale na początku nie było jasne, czy któryś z nich wszedł bez wspomagania tlenem. Póżniej okazało się, że dokonał tego Nirmal Purja.
Ten były żołnierz elitarnej jednostki sił specjalnych Królewskiej Marynarki Wojennej Wielkiej Brytanii zapisał się już wcześniej w historii światowego himalaizmu po tym jak w ciągu 189 dni zdobył z tlenem wszystkie 14 ośmiotysięczników.
Bezpieczeństwo mojego zespołu było i jest zawsze dla mnie najwyższym priorytetem. Do tej pory poprowadziłem 20 udanych wypraw i wszyscy członkowie mojego zespołu wrócili do domu dokładnie tak, jak wyszli z domu, tj. bez utraty palców u rąk i nóg. Tym razem zaryzykowałem i wspinałem się bez dodatkowego O2. Moja pewność siebie, znajomość siły i możliwości mojego ciała oraz doświadczenie zdobyte podczas wspinaczki na 14 x 8000 pozwoliły mi nadążyć za resztą członków zespołu, a jednocześnie być liderem - napisał.
K2 (8611 m) w Karakorum jest ostatnim ośmiotysięcznikiem, na którym stanął zimą człowiek. Do tej pory górę, nazywaną w dialekcie zamieszkujących ten region ludów Czogori ("Rozległa góra"), a przez Chińczyków - Qogir ("Wspaniała Góra"), próbowało zdobyć zimą siedem wypraw. Po raz pierwszy atakowano ją na przełomie 1987 i 1988 roku. Kierownikiem międzynarodowej grupy był pionier zimowego himalaizmu Andrzej Zawada.