Władze Kataru przymierzają się do aplikowania o igrzyska olimpijskie w 2036 roku. Wzmocnieniem oferty ma być "maraton z klimatyzacją". Inżynier, który zaprojektował chłodzenie piłkarskich stadionów w czasie mundialu uważa, że jest to możliwe.

REKLAMA

Przekonany jest o tym inżynier Saud Abdulaziz Abdul Ghani, zwany też Dr.Cool, który opracował system chłodzenia stadionów mistrzostw świata 2022.

Według naukowca Katar już zaprezentował możliwości technologiczne na mundialu i może z powodzeniem powtórzyć ten wyczyn w ramach igrzysk. Infrastruktura turnieju piłkarskiego z udziałem 32 krajów spotkała się z przychylną oceną, nawet jeśli Katar jest krytykowany za łamanie praw człowieka i dyskryminację osób LGBT+, a wysokie letnie temperatury zmusiły FIFA do zmiany daty turnieju.

Doha była jednym z miast ubiegających się o igrzyska olimpijskie w 2016 i 2020 roku, a jej przedstawiciele sportowi już ogłosili rozpoczęcie nowego projektu olimpijskiego, wykorzystując mistrzostwa świata jako odskocznię.

Bogate państwo Zatoki Perskiej zorganizowało również MŚ w piłce ręcznej 2015 i MŚ w lekkiej atletyce 2019. W styczniu 2024 będzie gospodarzem MŚ w pływaniu, a w przyszłym roku Pucharu Azji w piłce nożnej.

Wspomniana lekkoatletyczna impreza odbyła się na klimatyzowanym stadionie Khalifa. Ale z powodu upału w ciągu dnia maraton kobiet rozpoczął się o północy i tylko 40 z 68 biegaczek go ukończyło, gdyż temperatura wzrosła powyżej 30 stopni Celsjusza.

Igrzyska w zimie?

Władze Kataru sygnalizują, że igrzyska olimpijskie wzorem piłkarskiego mundialu także mogłyby zostać przesunięte na listopad-grudzień. Pierwsza olimpiada w historii odbyłaby się w kraju arabskim.

W stołecznej dzielnicy kulturalnej Katara są już klimatyzowane ulice, a Katar ma 1,1-kilometrową klimatyzowaną ścieżkę do joggingu w parku miejskim. Według doniesień medialnych trasa maratonu olimpijskiego może być również specjalnie chłodzona.

Dr.Cool z Uniwersytetu w Katarze powiedział, że można zbudować klimatyzowaną trasę do maratonu. "Jest to wykonalne i możliwe. Pod względem inżynieryjnym wszystko jest możliwe" - przyznał.

Naukowiec spędził 13 lat pracując nad systemem chłodzenia stosowanym na siedmiu z ośmiu stadionów mundialu. Piłkarze i kibice w trakcie meczów przebywają w temperaturze około 21 stopni Celsjusza. Podczas gdy krytycy twierdzą, że to marnowanie energii, Saud odpowiada, że energia słoneczna Kataru z nawiązką to rekompensuje.