Hiszpański sąd wydał już werdykt w tzw. aferze Puerto i skazał doktora Eufemiano Fuentesa. Nie zakończył jednak badania sprawy zorganizowanego dopingu Lance'a Armstronga i jego kolegów z drużyny US Postal. Nowe dochodzenie wszczęła właśnie prokuratura w Alicante. Właśnie w tym mieście amerykańska grupa w 2001 roku miała stosować zabronione środki.

REKLAMA

Fakty w tej sprawie ujawniła w swoim raporcie Amerykańska Agencja Antydopingowa (USADA). Według dokumentu w sprawę zamieszani byli hiszpańscy lekarze Luis Garcia del Moral i Pedro Celaya, a także trener Jose "Pepe" Marti. Wynika z niego również, że podczas zgrupowania US Postal w okolicach Alicante przebywał też włoski lekarz Michele Ferrari, jeden z głównych pomysłodawców i organizatorów niedozwolonego wspomagania kolarzy podczas treningów i startów.

Amerykańska ekipa trenowała także w okolicach Girony, ale nie ma na razie informacji, czy miejscowe władze sądowe zdecydują się na podobny krok, jak prokuratura w Alicante.

W myśl hiszpańskiego kodeksu karnego doping w sporcie na początku XXI wieku nie był uważany za przestępstwo. Dochodzenie prowadzone jest więc pod kątem spowodowania "zagrożenia dla zdrowia publicznego".

Fuentes spędzi rok w więzieniu

We wtorek hiszpański sąd skazał na rok więzienia lekarza Eufemiano Fuentesa, głównego oskarżonego w "aferze Puerto". Trener przygotowania fizycznego Jose Ignacio Labarta ukarany został czterema miesiącami więzienia.

Trzy pozostałe osoby zasiadające na ławie oskarżonych - byli dyrektorzy sportowi kolarskich ekip Manolo Saiz i Vincente Belda oraz była lekarka drużyn Kelme i Comunidad Valenciana - Yolanda Fuentes, zostały uniewinnione.

Armstrong przyznał się do stosowania dopingu

Po latach konsekwentnego zaprzeczania, jakoby stosował niedozwolone wspomaganie, Armstrong w połowie stycznia przyznał się do używania zabronionych substancji w "wywiadzie prawdy", jakiego udzielił słynnej dziennikarce telewizyjnej Oprze Winfrey.

Kilka miesięcy wcześniej został dożywotnio zdyskwalifikowany przez Międzynarodową Unię Kolarską (UCI) za stosowanie dopingu i pozbawiony siedmiu zwycięstw w Tour de France (1999-2005).

(MRod)