Witam na wyjątkowej ceremonii podczas której igrzyska wracają do domu - to słowa szefowej komitetu organizacyjnego - Gianny Angelopoulos-Daskalaki, przypominającej, że to właśnie w Atenach w 1896 roku odbyły się pierwsze igrzyska nowożytne.
Potem prezydent Grecji Konstantinos Stefanopulos ogłosił Igrzyska 28. Olimpiady za otwarte. A 5 minut po 23 czasu polskiego Nikos Kaklamanakis, mistrz olimpijski z Atlanty w windsurfingu, zapalił olimpijski znicz.
Za kilka dni to właśnie z Kalkamanakisem rywalizować będzie na wodzie nasz zawodnik - Przemysław Miarczyński.
Stadion olimpijski wypełniony został ponad 2 milionami litrów wody. 6 godzin zajęło utworzenie tego pięknego, sztucznego jeziora. Jezioro to symbol przywiązania Greków do wody.
Na wielkim ekranie widać było sylwetkę biegacza, wszyscy słyszeli bicie jego serca. Bieg jako archetyp i ucieleśnienie wszystkich sportów rozpoczyna i zakończy tegoroczne igrzyska. Potem zabrzmiały rytmy Zembekiko, czyli tańca tylko dla mężczyzn – świętego tańca bogów Zeusa i Dionizosa. W ten sposób Ateny powitały sportowców.
Środkiem gigantycznego, olimpijskiego jeziora przepłynęła papierowa łódka. Na jej dziobie lśniła sylwetka chłopca trzymającego grecką flagę. Co ciekawe ilość pasów na fladze Grecji symbolizuje ilość sylab – motta greckiej walki o niepodległość „Wolność albo śmierć”.
Każdy mieszkaniec ziemi, choć na chwilę spojrzał na olimpijski spektakl. To drogi spektakl - choć oficjalnie się o tym nie mówi ma kosztować 8-9 miliardów euro. To prawie dwa razy więcej niż zakładano na początku, czyli 7 lat temu, kiedy ruszały przygotowania do igrzysk. Niewiele z tego zapłaci MKOL, czyli Międzynarodowy Komitet Olimpijski czy sponsorzy. Lwią część pokryją greccy podatnicy.
Igrzyskami na pewno rządzą pieniądze - wielkie sumy, jakich życzy sobie MKOL za prawa do transmisji, wielomiliardowe obroty, nad którymi nie ma żadnej społecznej kontroli i wreszcie sponsorzy, którzy płacą ale też wymagają. Posłuchaj relacji specjalnego wysłannika RMF do Aten Piotra Salaka:
Na obiekty olimpijskie nie można np. wnieść dowolnego napoju – musi być ten, głównego sponsora igrzysk. Nie można mieć koszulki z innym, niż oficjalne logo. Nie można jeść produktów, których nie przygotował sponsor.