W sobotę - 9 lipca - na trasie na Przełęcz pod Ostrą rozpoczną się jedne z najważniejszych zawodów w Polsce - 8. Wyścig Górski Limanowa, czyli Mistrzostwa Europy i Mistrzostwa Polski w samochodowych Wyścigach Górskich. Na starcie stawi się 87 zawodników z ośmiu krajów. Do Limanowej przyciąga ich nie tylko wspaniała trasa - jedna z najlepszych w Europie, ale także wyjątkowa przyroda.

REKLAMA

Urozmaicona rzeźba terenu, piękne widokowe hale, bogactwo lasów - to wszystko można spotkać w powiecie limanowskim. Panują tam bardzo dobre warunki do uprawiania sportów zimowych, lotniarstwa, turystyki konnej, rowerowej oraz pieszej.

Powiat limanowski to położona pośród gór kraina kusząca zielenią borów i lasów beskidzkich.

Łatwo tam znaleźć miejsca do wypoczynku na łonie natury. Można również skorzystać z bogatej oferty gospodarstw agroturystycznych, a przy okazji poznać okolice rozkoszując się pięknem górskiej przyrody i oddychając nieskażonym powietrzem. Przyjeżdżający na ziemię limanowską mogą też odwiedzić tamtejsze zabytki: nie tylko sławne opactwo cystersów w Szczyrzycu, ale i wiele innych obiektów, w tym śliczne wiejskie, drewniane kościółki oraz piękny, szlachecki dwór w Świdniku.

Górski klimat w połączeniu z kuracją wodoleczniczą doskonale wpływa na poprawę zdrowia i kondycji wielu osób. Limanowskie powietrze jest bardzo czyste, podobnie jak woda w potokach i rzekach, co dla osób przybywających z zanieczyszczonych centrów wielkich miast ma ogromne znaczenie.

Atrakcje dla turystów

Powiat Limanowski wraz z samorządami gmin: Słopnice, Dobra i Kamienica dwa lata temu wybudował trasy rekreacyjno- sportowe wokół góry Mogielica. Trasy przebiegają u podnóża królowej Beskidu Wyspowego - Mogielicy. I latem i zimą wędrowców zachwycają niepowtarzalne widoki na góry Beskidu Wyspowego: Łopień, Ćwilin, Jasień, Beskid Sądecki, Gorce, Pieniny i Tatry. W sezonie letnim trasy są uzupełnieniem szlaków turystycznych, ścieżek rowerowych czy konnych. Ciekawostką jest bezpłatny dostęp do sprzętu sportowego. Więcej informacji można znaleźć na stronie trasymogielica.pl

"Orkanówka"- to Dom Władysława Orkana - wybitnego pisarza, poety i publicysty regionu Zagórzan. Władysław Orkan urodził się w 1875 roku w Porębie Wielkiej, w kurnej chacie pod wzniesieniem zwanym Pustką. Naprawdę nazywał się Franciszek Smaciarz, a w 1898 r. zmienił nazwisko na Smreczyński. Władysław Orkan to pseudonim literacki. Orkanówkę zbudował w latach 1903-1906 za pieniądze uzyskane z honorarium za powieść "W Roztokach". Orkanówka jest to drewniana willa wzniesiona w stylu podhalańskim, kryta gontem. Posiada dwie werandy, pięterko z pokojami gościnnymi oraz ciekawy fronton. Całość zdobiona jest motywami podhalańskimi, rzeźbionymi w drewnie. Autorem wszystkich zdobień jest Jan Bulas z Poręby Wielkiej.

W 1973 r. Orkanówka została wykupiona z rąk prywatnych i po renowacji udostępniona zwiedzającym. Obecnie Dom Władysława Orkana jest filią Gminnego Centrum Kultury w Niedźwiedziu. Na ścianie koło wejścia do domu umieszczono w 1956 roku tablicę: "W tym domu żył i tworzył Władysław Orkan, poeta, powieściopisarz, dramaturg, syn Podhala, wielki piewca jego ludu". Tuż obok wejścia znajduje się rzeźba poety zadumanego nad książką.

Park dworski hr Wodzickich położony jest w miejscowości Poręba Wielka (przy granicy z Niedźwiedziem). Od 1983 roku jest w zarządzie Gorczańskiego Parku Narodowego, stanowiąc enklawę o powierzchni ok. 19 ha, oddaloną o ok. 5 km od głównego kompleksu Gorczańskiego Parku Narodowego. Przy północno - wschodniej granicy parku dworskiego znajduje się budynek Dyrekcji GPN. Wartość przyrodnicza i kulturowa parku dworskiego została doceniona w 1934 roku, poprzez wpisanie go do rejestru zabytków Ministerstwa Kultury i Sztuki.

Miasta Limanowa

Bazylika Matki Boskiej Bolesnej wzniesiona została w latach 1912-1918 jako pomnik 100-lecia Konstytucji 3-Maja. Monumentalności budowli nadaje kamienna wykładzina ścian zewnętrznych oraz 65 metrowa wieża nakryta neobarokowym hełmem. Monumentalności wnętrza natomiast nadają okazałe witraże (m.in. projektu Krzyżanowskiego, Gawrona, Dutka).

Monumentalny Krzyż - wzniesiony na szczycie Miejskiej Góry, upamiętniający 2000-lecie chrześcijaństwa oraz przejście naszego pokolenia w XXI wiek. Krzyż ma dwukrotnie większą wysokość niż ten na Giewoncie - 37 m. Rozpiętość ramion wynosi 12 m. Stalowy monument o konstrukcji ażurowej ustawiony został na żelbetonowym cokole z tarasem widokowym. Autorem architektonicznego projektu monumentu jest limanowski architekt - Leszek Pilawski. Widok z tego miejsca jest niezwykle malowniczy. Podziwiać można panoramę miasta, pejzaże Beskidu Wyspowego, Gorce z najwyższym szczytem Turbaczem, a przy słonecznej pogodzie na horyzoncie pojawiają się Tatry.

Dwór Marsów. Budowla z przełomu XIX i XX wieku, utrzymana w typie polskich dworów. Po przeprowadzonym w ostatnich latach remoncie mieści się tam Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej. Z budynkiem związana jest architektonicznie zabytkowa kaplica przydworska pw. Św. Walentego, park oraz budynki byłego browaru limanowskiego.

Klasztor OO. Cystersów w Szczyrzycu. Zespół klasztorny Cystersów został założony w 1245 roku. W zespole zabudowań opactwa szczyrzyckiego wyróżniającym się obiektem jest murowany kościół z 1620 r. pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny, uprzednio gotycki, przebudowany w XVIII i XIX wieku. Wyposażenie wnętrza jest barokowe.

Wioska Indiańska. W ekologicznym gospodarstwie Państwa Lidii i Macieja Włodarczyków można spotkać m.in.: naturalnej wielkości, malowane w pełni wyposażone tipi, ogromny namiot zwany Tio-tipi, szałas pary (indiańska sauna), Warlodge - specjalny namiot wojenny, a także wystawę rękodzieła Indian zamieszkujących Wielkie Równiny. Aby wiernie odtworzyć życie w Indiańskiej Wiosce wykonano manekiny ubrane w oryginalne stroje. Tworzą one scenki obrazujące fragmenty z życia Indian.

Diabli Kamień- Szczyrzyc - potężny głaz (ławica piaskowca) znajdujący się u wschodnich podnóży góry Grodzisko w Beskidzie Wyspowym. Ma 55 m. długości, 12 m. szerokości i 17-25 m. wysokości. Na szczycie, na który da się wejść od południowej strony, stoi metalowy, zabetonowany krzyż. Również w pobliżu Diablego Kamienia, na polu po jego zachodniej stronie znajduje się duży drewniany krzyż.

Muzeum 1 Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej w Szczawie (gmina Kamienica). Pamiątki związane z historią 1 Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej znajdują się w Muzeum 1 PSP AK obok drewnianego Kościoła Parafialnego zwanego "Kościółkiem Partyzanckim". W muzeum znajdują się liczne zbiory z okresu II wojny światowej w tym: sztandar, mundury, listy, fotografie upamiętniające działania 1 PSP AK.

Pijalnia Wód mineralnych w Szczawie. O źródłach mineralnych z okolic Szczawy wspominał już w XV wieku Jan Długosz. W 1818 roku Stanisław Staszic w "Ziemiorództwie Karpatów" zanotował, że "w Szczawie tryszczą pospolite źródła wód kwaśnych, których już nie siarka, ale różne gazy i żelaza są częścią główną". Zdroje Szczawy badał profesor Uniwersytetu Lwowskiego Baltazar Hacguet. Później ich wartość propagowali m.in. Orłowicz - Parchill (1912 r.) i Franciszek Kmietowicz (1937 r.). W latach międzywojennych doceniano wartość i jakość tutejszych wód. W 1934 r. eksploatację sześciu źródeł wód mineralnych podjął Antoni Gryzina - Lasek. Po II Wojnie Światowej w 1958 r. wstępnego rozpoznania chemicznego wód dokonał J. Chrząstowski. Złoża wód szczawnych wodorowęglanowo - chlorkowo - sodowych różnych typów występują w warstwach menilitowych i krośnieńskich jako ujęcia płytkie.

Zespół Pałacowy, dworu i zabytkowego parku z XIX w. w Kamienicy. Murowany pałac zbudowany został w latach 1830-1840 przez Marszałkowiczów w stylu późnoklasycystycznym. Posiada kolumnadę pośrodku oraz dwa piętrowe skrzydła. Przykryty jest czterospadowym dachem. W rozległym ogrodzie wokół pałacu znajduje się wiele ciekawych drzew. Drzewostan ma około 170 lat. Nieopodal można zwiedzić parterowy murowany dwór oraz murowany budynek poczty z tego samego okresu.

Prywatne muzeum - skansen Krzysztof Jędrzejek. Ciekawą atrakcją dla miłośników historii i tradycji Laskowej oraz jej okolic jest niewielki, prywatny skansen budownictwa ludowego Barbary i Krzysztofa Jędrzejek położony w dzielnicy Nadole. Budynek główny Muzeum o niskich, białych ścianach, nakryty charakterystycznym gontowym dachem z powiekami, kryje ekspozycję etnograficzną, mieszczącą m.in. ludowe warsztaty rzemieślnicze. Znajdziemy tu warsztat wiejskiego stolarza, szewca czy warsztat tkacki. Godna uwagi jest bogata kolekcja skrzyń posagowych oraz XIX-wiecznych oleodruków o tematyce sakralnej, a także wiele różnorodnych, niezmiernie już rzadkich przedmiotów, świadczących o bogatej kulturze materialnej regionu.

Wieża widokowa na Mogielicy (1170 m n.p.m.). Na tym najwyższym szczycie Beskidu Wyspowego w sierpniu tego roku oddano do użytku nową drewnianą wieżę triangulacyjną o wysokości 20 metrów. Dookoła panorama: Gorce, Beskid Sądecki, Tatry, Pieniny, Beskid Żywiecki z Babią Górą, oczywiście Beskid Wyspowy. Na drewnianą 4-kondygnacyjną wieżę zwieńczoną platformą widokową nakrytą daszkiem trzeba się wspinać drabiniastymi schodkami.

"Jaskinia Zbójecka" o długości 404 metrów. Jest to jedno z największych w Polsce stanowisk nietoperza podkowca małego.