​Trudne warunki panują na podhalańskich drogach. Do niebezpiecznego zdarzenia doszło na krętej drodze w miejscowości Czarna Góra. Autokar przewożący dzieci wypadł z drogi, uderzył w zaparkowanego busa i staranował ogrodzenie posesji. Na szczęście nikt nie ucierpiał.

REKLAMA

Autokar przewożący 42 dzieci i siedem osób dorosłych wpadł w poślizg na zakręcie w miejscowości Czarna Góra w gminie Bukowina Tatrzańska i zderzył się z zaparkowanym busem taranując ogrodzenie posesji.

W wyniku zderzenia nikt nie ucierpiał - poinformował rzecznik zakopiańskiej straży pożarnej st. kpt. Andrzej Król-Łęgowski.

W środę na podhalańskich drogach panują bardzo trudne warunki jazdy. W godzinach porannych intensywnie padał śnieg. Na jedniach jest bardzo ślisko. Lokalne drogi przykryte są śniegiem lub błotem pośniegowym.

Niebezpiecznie nie tylko na drogach

Bardzo trudne warunki turystyczne panują w wyższych partiach Tatr. Intensywne opady śniegu, a także niski pułap chmur ograniczają widzialność i utrudniają orientację w terenie - informują służby Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN). Obowiązuje trzeci, znaczny stopień zagrożenia lawinowego.

Pokrywa śnieżna w Tatrach jest mocno zróżnicowana. Na Kasprowym Wierchu w środę leżało 114 cm śniegu, w Dolinie Pięciu Stawów Polskich 95 cm, a na Hali Gąsienicowej 56 cm białego puchu.

Opis / Grzegorz Momot / PAP
Opis / Grzegorz Momot / PAP
Opis / Grzegorz Momot / PAP
Opis / Grzegorz Momot / PAP
Opis / Grzegorz Momot / PAP
Opis / Grzegorz Momot / PAP
Opis / Grzegorz Momot / PAP
Opis / Grzegorz Momot / PAP
Opis / Grzegorz Momot / PAP
Opis / Grzegorz Momot / PAP

"Świeży śnieg zalega na wszystkich szlakach, a ich przebieg nie jest widoczny. Wiatr utworzył miejscami bardzo głębokie zaspy, szczególnie pod ścianami skalnymi i w formacjach wklęsłych. Poruszanie się w takich warunkach, wymaga bardzo dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej, posiadania odpowiedniego sprzętu jak raki, czekan, kask i lawinowe ABC wraz z umiejętnością posługiwania się nim"- informuje TPN.

Pod naporem śniegu na szlaki mogą łamać się gałęzie, a nawet całe drzewa.

Trzeci stopień zagrożenia lawinowego oznacza, że pokrywa śnieżna na wielu stromych stokach jest związana z podłożem umiarkowanie bądź słabo. Wyzwolenie lawiny jest możliwe nawet przy małym obciążeniu dodatkowym, w szczególności na stromych stokach. W pewnych sytuacjach duże, a w nielicznych przypadkach także bardzo duże lawiny mogą schodzić samoistnie.

Według TOPR w związku z prognozowanymi opadami śniegu od 10 do 20 cm, przy bardzo silnym wietrze, warunki lawinowe ulegną pogorszeniu. Niebezpieczeństwo tworzy także śnieg świeżo nawiany na stare zmrożone podłoże, tworzący warstwę poślizgową.