Wrocław przygotowuje się do nadejścia wielkiej wody. Prognozy są wybitnie niekorzystne - Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej podał, że od czwartku do niedzieli m.in. w województwie dolnośląskim spadnie do 150 litrów wody na metr kwadratowy, a lokalnie nawet więcej. Z tego powodu w stolicy Dolnego Śląska powołano sztab kryzysowy, odwołano wszystkie imprezy miejskie oraz rozpoczęto opróżnianie zbiorników retencyjnych i kolektorów burzowych.

REKLAMA

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował w środę, że najbliższe dni przyniosą ulewne opady deszczu, zwłaszcza w południowej Polsce. Meteorolodzy wyjaśnili, że przyczyną będzie niż genueński Boris, pod wpływem którego znajdzie się nasz kraj.

Z tego powodu IMGW wydał ostrzeżenie 3., najwyższego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu dla województwa dolnośląskiego i północnej części województwa opolskiego. W komunikacie zaznaczono, że na terenie objętym tymi ostrzeżeniami prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym.

Prognozowana suma opadów od godz. 3:00 w czwartek 12 września do godz. 7:00 w piątek 13 września wyniesie od 40 mm do 70 mm. Powyższe ostrzeżenie będzie obowiązywać od godz. 3:00 w czwartek do godz. 7:00 w poniedziałek 16 września.

UWAGA NOWE OSTRZEENIA METEOROLOGICZNE #IMGW INTENSYWNE OPADY DESZCZU 1, 2,3 Prognozowane opady deszczu o nateniu umiarkowanym i silnym. Wane:Od: 2024-09-12 03:00Do: 2024-09-16 07:00https://t.co/6QbbT2PXQF pic.twitter.com/3ew9uGQuBt

IMGWmeteoSeptember 11, 2024

IMGW wydał również ostrzeżenie hydrologiczne 3. stopnia przed wezbraniem z przekroczeniem stanów alarmowych na terenie części woj. dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego. Obejmuje ono zlewnie: Kwisy (górnej), Izery, Bobra, Kaczawy, Odry od ujścia Widawy do Ścinawy oraz od Koźla do ujścia Nysy Kłodzkiej, Strzegomki, Skory (górnej), Bystrzycy, Ślęzy, Oławy, Nysy Szalonej, Nysy Kłodzkiej, Orlicy, Osobłogi, Straduni, Klikawy, Psiny, Opawy i Małej Panwi.

Alert obowiązuje od godz. 14:00 w czwartek 12 września do godz. 11:00 w poniedziałek 16 września.

Aktualne ostrzeżenia IMGW można znaleźć TUTAJ. Szczegółową prognozę na najbliższe dni można z kolei przeczytać TUTAJ.

Prezydent Wrocławia powołał sztab kryzysowy

W związku z prognozowanymi ulewnymi opadami deszczu i wydanym przez IMGW ostrzeżeniem 3. stopnia, prezydent Wrocławia Jacek Sutryk powołał sztab kryzysowy.

"Od 12 do 16 września we Wrocławiu może spaść do 380 litrów wody na metr kwadratowy. To absolutny rekord w historii Wrocławia. W czasie sierpniowych, nawalnych opadów, spadło 77 litrów przez 18 godzin. Wszystkie służby postawione są w stan najwyższej gotowości" - napisał w mediach społecznościowych gospodarz stolicy Dolnego Śląska.

Prezydent Wrocławia stwierdził, że prognozowane opady są ogromnym wyzwaniem dla miasta i jego mieszkańców. Z tego powodu we Wrocławiu odwołane zostały wszystkie miejskie imprezy. "Jesteśmy w kontakcie z organizatorami innych wydarzeń" - zaznaczył Sutryk.

W przygotowania do nadejścia wielkiej wody zaangażowane zostały wszystkie służby, m.in. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu. Sutryk poinformował, że MPWiK opróżnia wszystkie zbiorniki retencyjne i kolektory burzowe w mieście, kompletuje dodatkowe ekipy pogotowia wodociągowego, sprawdza sprawność całego sprzętu, który mógłby pomóc w walce z podtopieniami i minimalizowaniu ich skutków, przegląda zasuwy, klapy i przepusty sieci kanalizacyjnej oraz sprawdza jej drożność, a także prowadzi hydrodynamiczne czyszczenie sieci. Analizowane są również miejsca najbardziej narażone na podtopienia.

Ponadto Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu prowadzi kontrolę wpustów do kanalizacji deszczowej. "W ostatnich dniach oczyszczono blisko 1000 wpustów" - przekazał prezydent Wrocławia.

Ulewne opady deszczu bez wątpienia spowodują utrudnienia w kursowaniu komunikacji miejskiej, dlatego zwiększona została obsada zespołu nadzoru ruchu wrocławskiego MPK, która pracuje teraz 24 godziny na dobę. "Zespół nadzoru ruchu jest w pełnej gotowości do działania, by na bieżąco korygować obsługę linii" - poinformował Sutryk. Dodał, że "gdy motorniczowie i kierowcy będą zgłaszać problemy, nastąpią zmiany w kursach (np. puszczanie tramwajów objazdami, wyłączanie z użytku odcinków ulic i torowisk)"

"Wrocław współpracuje na bieżąco ze wszystkimi służbami" - zapewnił prezydent Wrocławia.

Wideokonferencja RCB z wojewodami i służbami

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzegło przed intensywnymi nawalnymi opadami i możliwymi podtopieniami w nocy z 11 na 12 września. "Nie zbliżaj się do wezbranych rzek. Słuchaj poleceń służb" - zaapelowało.

Alert tej treści został rozesłany do odbiorców na terenie województw:

  • dolnośląskiego,
  • opolskiego,
  • wielkopolskiego (powiaty: gnieźnieński, gostyński, jarociński, kaliski, Kalisz, kępiński, kolski, Konin, koniński, krotoszyński, leszczyński, Leszno, ostrowski, ostrzeszowski, pleszewski, rawicki, słupecki, średzki, śremski, turecki i wrzesiński),
  • łódzkiego (powiaty: kutnowski, łęczycki, poddębicki, sieradzki, wieluński, wieruszowski i zduńskowolski).

Ponadto w godzinach popołudniowych RCB zorganizowało wideokonferencję z udziałem wojewodów: opolskiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego oraz łódzkiego. W spotkaniu uczestniczyli ponadto sekretarz stanu w MSWiA Wiesław Leśniakiewicz, przedstawiciele IMGW, dyrektorzy RCB oraz komendant główny policji i komendant główny PSP.

W czasie wideokonferencji zapadła decyzja, że w związku z prognozowanymi opadami deszczu do pracy w południowo-zachodniej Polsce mogą zostać skierowane dodatkowe patrole policji i zastępy straży pożarnej.