Na terenie Wrocławia i dziewięciu ościennych gmin po Wielkanocy rozpoczną się kompleksowe badania ruchu. "Jednym z głównych składowych badań są wywiady ankietowe przeprowadzane z mieszkańcami w ich gospodarstwach domowych, podczas których zbiera się informacje o wszystkich podróżach, które odbyli oni w typowy dzień roboczy" - wyjaśnia Monika Kozłowska-Święconek z Biura Zrównoważonej Mobilności Urzędu Miejskiego Wrocławia.

REKLAMA

Jak przypomina tamtejszy magistrat, Wrocław cyklicznie przeprowadza duże badania dotyczące przemieszczania się mieszkańców Wrocławia i gmin sąsiednich.

O Kompleksowych Badaniach Ruchu

"To tzw. Kompleksowe Badania Ruchu (KBR). Pierwsze odbyły się w latach 2010/11, kolejne w 2018 roku, a w 2024 roku odbędzie się ich najnowsza edycja, która swoim obszarem, poza stolicą Aglomeracji Wrocławskiej, obejmie także dziewięć gmin ościennych" - informuje Urząd Miejski Wrocławia (UM).

Urzędnicy zaznaczają, że KBR są to bardzo ważne badania. "Są pełnym źródłem wiedzy o podróżach po Wrocławiu i okolicach. Teraz w 2024 są one dla magistratu szczególnie interesujące - bo pokażą, jak zmieniało się nasze podróżowanie w związku z oddaniem strategicznych inwestycji transportowych takich jak np. tramwaj przez Popowice czy na Nowy Dwór, Alei Wielkiej Wyspy czy obwodnicy Leśnicy" - przekazuje UM.

Jak wyjaśnia Monika Kozłowska-Święconek z Biura Zrównoważonej Mobilności Urzędu Miejskiego Wrocławia, "jednym z głównych składowych badań są wywiady ankietowe przeprowadzane z mieszkańcami w ich gospodarstwach domowych, podczas których zbiera się informacje o wszystkich podróżach, które odbyli oni w typowy dzień roboczy". W badaniu uczestniczy zazwyczaj około 1 proc. losowo wybranych mieszkańców. Oznacza to, że kilka tysięcy osób biorących udział w ankietowaniu umożliwia poznanie pełnego obrazu tego w jakich godzinach, skąd, dokąd, jakimi środkami transportu i w jakim celu przemieszczamy się po Wrocławiu i okolicach - zaznacza.

Początek badań i wyniki

Badania mają rozpocząć się zaraz po świętach wielkanocnych, ich wyniki powinny być znane pod koniec tego roku.

Atrybuty ankieterów

Łącznie ankieterzy mają spotkać się z około 9 tysiącami osób.

"Wywiadujący będą wyposażeni w identyfikatory, ubrani w specjalne koszulki i kamizelki. Każdy będzie miał przy sobie kopię listu podpisanego przez prezydenta Jacka Sutryka uzasadniającego potrzebę przeprowadzenia tego badania" - podaje Urząd Miejski Wrocławia.

Jak informuje magistrat, ankieterzy będą odwiedzać mieszkańców w domach i mieszkaniach, ale także rozmawiać z nimi np. na przystankach.

KBR przeprowadza się także za pomocą pomiarów liczby samochodów, rowerzystów i pieszych oraz liczby pasażerów korzystających z komunikacji zbiorowej. Kamery oraz obserwatorzy liczą pojazdy i podróżnych w kilkuset punktach pomiarowych.