21 marca nastąpi otwarcie Auli Leopoldyńskiej - najbardziej reprezentacyjnej sali Uniwersytetu Wrocławskiego. Jej renowacja trwała 6 lat. Kosztowała niemal 7 mln zł.
Prace konserwatorskiej powstałej w 1732 r. Auli Leopoldyńskiej rozpoczęły się w 2015 r. Zaczęto je od wzmocnienia i ustabilizowania belek stropu. Później przystąpiono do renowacji podium. Szybko okazało się, że pod warstwami przemalowań i uzupełnień zachowały się duże partie barokowego oryginału. W kolejnych latach przeprowadzono konserwację części wschodniej Auli - ław profesorskich, portretów nad nimi i ścian między oknami audytorium. W sierpniu 2020 r. przystąpiono do konserwacji centralnego sklepienia, która zakończyła się w lutym tego roku. Prace konserwatorskie zostały poprzedzone pracami badawczymi, które wykonano w 2008 roku.
W pracach konserwatorskich brało udział około 100 konserwatorów. Już w pierwszym etapie prac zobaczyliśmy, że wcześniejsze konserwacje i przemalowania raczej psuły Aulę niż naprawiały. Gdy powróciliśmy do pierwotnego zarysu, od razu było widać, że jest lepiej. Było na przykład za dużo złoceń, które zdjęliśmy - mówi dr Łukasz Krzywka, pełnomocnik rektora Uniwersytetu Wrocławskiego ds. zabytków.
Naukowiec dodał, że po zakończeniu renowacji od razu rzuca się w oczy, to że Aula Leopoldyńska jest o wiele jaśniejsza. Większość konserwatorów, którzy prowadzili renowacje przed laty nie wyczyściła porządnie ścian i sklepień Auli. Po wyczyszczeniu i zdjęciu pierwszych warstw okazało się, że pod spodem jest barokowe malowidło i jest go bardzo dużo. Na tyle, że da się na nim oprzeć kolorystykę i gamę barwną - tłumaczy dr Krzywka.
Nazywana perłą śląskiego baroku Aula Leopoldyńska jest najbardziej reprezentacyjną salą Uniwersytetu Wrocławskiego. Jej wyjątkowa na skalę europejską dekoracja powstała w 1732 r., a freski namalował Jan Krzysztof Handke, artysta z czeskiego Ołomuńca.
Pod koniec II wojny światowej budynek gmachu głównego Uniwersytetu Wrocławskiego został częściowo zniszczony. Ucierpiały też fragmenty polichromii w Auli. Większe ubytki uzupełniono tynkiem. Po raz ostatni freski były restaurowane w latach 1974-76, ale nie odtworzono wówczas oryginalnej autorskiej wersji malowideł.
Aula będzie dostępna dla zwiedzających od 22 marca. By ją zobaczyć, wystarczy kupić bilet do Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego. Dochód z biletów będzie przez pierwszy miesiąc przeznaczony na wsparcie dla ukraińskich studentów uczelni.