Warsztaty, czytanie performatywne oraz panel dyskusyjny znalazły się w programie Dnia Mniejszości Narodowych organizowanego przez Teatr Polski we Wrocławiu w ramach polsko-norweskiego projektu "Including Minority – włączyć mniejszość". Obchody odbędą się w niedzielę na Scenie na Świebodzkim.

REKLAMA

Obchody rozpoczną się o godz. 10 od części warsztatowej, która ma pozwolić uczestnikom na spotkanie z kulturami mniejszości w praktycznym wymiarze. W programie znalazły się warsztaty z kaligrafii arabskiej oraz śpiewu białego ukraińskiego. Zajęcia są bezpłatne. Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc obowiązują na nie zapisy.

O godz. 12 odbędzie się część artystyczna, podczas której ukraińscy amatorzy wystąpią z dwoma czytaniami performatywnymi współczesnych tekstów ukraińskich, przygotowanymi na warsztatach teatralnych z aktorką Teatru Polskiego, Agatą Obłąkowską-Mazurkiewicz.

Na godz. 12:30 zaplanowano z kolei panel dyskusyjny, którego gośćmi będą Konsul Honorowy Republiki Indii we Wrocławiu Kartikey Jori oraz prezes Fundacji Ukraina Artem Zozulia. "Podczas panelu jego uczestnicy porozmawiają o tym, co wiemy na temat mniejszości zamieszkujących Wrocław i Polskę oraz czy możemy przewidywać, jak będzie kształtował się przyszły krajobraz etniczny i kulturowy Wrocławia i Polski" - czytamy w zapowiedzi wydarzenia.

Po panelu odbędzie się spotkanie podsumowujące polską część projektu "Including Minority". Podczas dyskusji czwórka ukraińskich aktorów-amatorów, która wzięła udział w przedsięwzięciu podzieli się swoimi osobistymi spostrzeżeniami na jego temat.

"Including Minority - włączyć mniejszość" to projekt teatralny realizowany w partnerstwie polsko-norweskim z udziałem mniejszości ukraińskiej w Polsce i polskiej w Norwegii. Przedsięwzięcie otrzymało dofinansowanie w wysokości 1,5 mln zł z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii za pośrednictwem Funduszy EOG.

Celem projektu jest rozwój współpracy kulturalnej pomiędzy twórcami i uczestnikami życia kulturalnego Teatru Polskiego we Wrocławiu z teatrem Company B. Valiente z Oslo, co ma przełożyć się na wzmacnianie stosunków pomiędzy polskimi instytucjami kultury a instytucjami kultury z Norwegii.

Projekt został również dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z budżetu województwa dolnośląskiego.