Polskie projektantki szkła, tworzące po II wojnie światowej i współcześnie są bohaterkami wystawy, którą od jutra będzie można oglądać w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. To pierwsza w kraju ekspozycja pokazująca ich bogatą, ale ciągle mało znaną twórczość.

REKLAMA

Szkło po prostu jest dobre albo złe, ani męskie, ani kobiece. Niemniej jednak zależało mi na tym, aby wydobyć z cienia zapomnienia artystki. Na ogół wspominamy nazwiska wybitnych projektantów: Zbigniewa Horbowego, Stefana Sadowskiego czy Ludwika Fedorowicza. O bohaterkach tej wystawy mówi się zdecydowanie rzadziej - podkreśla dr Barbara Banaś, kuratorka wystawy "Szklane życiorysy. Polskie projektantki szkła".

Bohaterkami wystawy są m.in. pionierki powojennego projektowania szkła: Halina Jastrzębowska-Sigmund i Wanda Zawidzka-Manteuffel, związane w okresie dwudziestolecia międzywojennego z warszawskim Ładem.

Kolejne pokolenie to pierwsze absolwentki Katedry Szkła PWSSP we Wrocławiu, m.in. Regina Włodarczyk-Puchała (huta "Julia" w Szklarskiej Porębie), Eryka Trzewik-Drost (huta "Ząbkowice" w Dąbrowie Górniczej), debiutująca w latach 60. XX w. Barbara Urbańska-Miszczyk związana z hutą "Hortensja" w Piotrkowie Trybunalskim oraz Stanisława Paczos pracująca wiele lat w hucie "Violetta" w Stroniu Śląskim.

Ekspozycja ukazuje też prace pokolenia rozpoczynającego swą aktywność zawodową w latach 60. i 70. XX wieku Prezentację zamykają prace projektantek działających już po transformacji 1989 roku.

Opis / Paweł Pyclik / RMF24
Opis / Paweł Pyclik / RMF24
Opis / Paweł Pyclik / RMF24
Opis / Paweł Pyclik / RMF24
Opis / Paweł Pyclik / RMF24
Opis / Paweł Pyclik / RMF24
Opis / Paweł Pyclik / RMF24
Opis / Paweł Pyclik / RMF24
Opis / Paweł Pyclik / RMF24
Opis / Paweł Pyclik / RMF24

Szkło użytkowe i prototypy

Polskie powojenne szkło to fenomen, który odchodzi w zapomnienie. Huty, w których produkowano szkło, dzisiaj już nie istnieją - podkreśla dr Barbara Banaś, kuratorka wystawy.

Mamy tu całe spektrum możliwości realizacji bardzo różnych szkieł. W różnych masach od mas ołowiowych, po masy sodowe barwione. Ta wystawa to przede wszystkim prezentacja szkła użytkowego. Pojawiają się także szkła użytkowe, które mają charakter prototypowy - były przygotowywane w jednym bądź dwóch egzemplarzach, albo jedynie w krótkich seriach i nie trafiały do większej produkcji - dodaje.

Wystawa "Szklane życiorysy. Polskie projektantki szkła" będzie czynna od 3 października do 14 stycznia 2024 roku.