O godz. 17:34 w Zakładach Górniczych Rudna na Dolnym Śląsku doszło do silnego wstrząsu. Europejsko-Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne poinformowało, że wstrząs miał magnitudę 4,2.

REKLAMA

Do wstrząsu o magnitudzie 4,2 doszło na głębokości 10 km. Epicentrum - jak przekazało Europejsko-Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne (ESMC) - znajdowało się 45 km na północ od Legnicy lub 20 km na wschód od Głogowa.

Serwis zmiedzi.pl podał, że wstrząs wystąpił w Zakładach Górniczych Rudna na Dolnych Śląsku. Z informacji przekazanych przez służby prasowe KGHM Polska Miedź wynika, że załoga jest bezpieczna.

W Zakładach Górniczych Rudna miał miejsce wstrząs sprowokowany. W górniczej skali była to tzw. siódemka - powiedziała portalowi Sylwia Jurgiel, rzecznik prasowy Polskiej Miedzi.

Rzecznik dodała, że wstrząs odnotowano w rejonie GG-3, na oddziale G-24. Nie było załogi w tym rejonie - podkreśliła.

Mieszkańcy pisali w mediach społecznościowych, że wstrząs był mocno odczuwalny, szczególnie w bliskiej odległości kopalni. "Bardzo mocno odczuwalny - Retków", "ładnie zabujało" - takie pojawiały się wpisy.

Do bazy agencji EMSC wpłynęło 20 raportów dot. intensywności wstrząsów, głównie na zachód od kopalni.

#Earthquake (#wstrzs) confirmed by seismic data.Preliminary info: M4.1 || 22 km NW of #Legnica (#Poland) || 3 min ago (local time 17:34:55). Follow the thread for the updates pic.twitter.com/Nc8lBWWtCA

LastQuakeJune 27, 2023

Kopalnia "Rudna" jest zlokalizowana na Dolnym Śląsku, na północ od miasta Polkowice. Eksploatuje przede wszystkim złoże "Rudna", ale prowadzi też roboty udostępniające i eksploatacyjne w złożach "Sieroszowice", "Głogów Głęboki-Przemysłowy" oraz "Lubin-Małomice".

Zasoby przemysłowe kopalni "Rudna" (wg stanu na 31 grudnia 2017 roku) w czterech użytkowanych przez nią złożach wynoszą 384 miliony ton rudy miedzi. Średnia zawartość miedzi wynosi 1,95 proc., a średnia zawartość srebra - 59,71 g/Mg.