Ponad pół miliona złotych straciła 73-latka ze Zgorzelca na Dolnym Śląsku, która została oszukana metodą "na inwestycję w gazociąg". Zaczęło się od ogłoszenia w mediach społecznościowych.

REKLAMA

O sprawie poinformowała Komenda Powiatowa Policji w Zgorzelcu (woj. dolnośląskie).

Najpierw namówili seniorkę do zapłaty 930 złotych...

Jak przekazuje kom. Agnieszka Goguł, oficer prasowy komendanta zgorzeleckiej policji, 73-letnia kobieta w mediach społecznościowych zobaczyła ogłoszenia zachęcające do zainwestowania w spółkę gazowniczą.

"Zyski oczywiście miały być pewne i wysokie. Na początku seniorka musiała wypełnić formularz zgłoszeniowy i poczekać na informacje od 'konsultantki', która szczegółowo i spokojnie wyjaśniła cały proces przedsięwzięcia. Jednocześnie zapewniała rozmówczynię, że stanie się udziałowcem gazociągu, dzięki czemu będzie czerpać stałe i wysokie zyski" - relacjonuje mundurowa.

Seniorka przelała na wskazane konto bankowe kwotę 930 złotych.

...a później ukradli z jej konta ponad pół miliona złotych

Funkcjonariusza KPP w Zgorzelcu informuje, że kilka dni później odezwał się następny "konsultant", który namówił kobietę do zainstalowania programu komputerowego. Rzekomo miał on pomóc w posługiwaniu się kontem klienta.

"Linki do fałszywej aplikacji kobieta otrzymywała drogą mailową. Przestępca cały czas instruował rozmówczynię co ma robić, gdzie klikać. Niestety w rzeczywistości seniorka zainstalowała program umożliwiający oszustom zdalne sterowanie jej komputerem" - podaje kom. Agnieszka Goguł.

Jak dodała, w ten sposób przestępcy przelali z konta 73-latki ponad pół miliona złotych.

Policja przypomina

Zgorzelecka policja przypomina o zasadach, których należy przestrzegać, aby ograniczyć ryzyko bycia oszukanym:

  • jeśli chcesz zainwestować, a nie masz doświadczenia, poszukaj zaufanego doradcy finansowego, brokera lub maklera giełdowego, który pomoże Ci podjąć pierwsze kroki - nie podejmuj swoich decyzji pochopnie;
  • nie wierz reklamom, ogłoszeniom ani doradcom, którzy mówią o szybkim zysku bez ryzyka;
  • jeśli otrzymasz od kogoś propozycje inwestycji, sprawdź, czy jest ona prawdziwa; jeśli będziesz mieć jakiekolwiek wątpliwości - zgłoś sprawę do swojego banku lub na policję;
  • zweryfikuj firmę, inwestycję czy osobę, która namawia cię do zainwestowania - warto śledzić informacje zamieszczane przez Urząd Komisji Nadzoru Finansowego i CSIRT KNF, gdzie można zapoznać się z listą stron firm i podmiotów, które są fałszywe;
  • nigdy nie podawaj haseł, danych logowania, kodów BLIK i innych kodów autoryzacyjnych - chroń dane swojej karty płatniczej.