​Wrocławscy naukowcy badają wpływ wizyt w zoo na stan zdrowia i jakości życia odwiedzających to miejsce seniorów. Rezultatem końcowym projektu będzie przygotowanie dla ogrodu zoologicznego propozycji ścieżki edukacyjno-zdrowotnej.

REKLAMA

W projekcie bierze udział ponad 250 seniorów w wieku powyżej 60 lat. Program prowadzą naukowcy z Zakładu Zdrowia Publicznego Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

W ramach projektu obserwowane i badane są osoby w wieku powyżej 60 lat, które będą odwiedzać wrocławski ogród zoologiczny raz na kwartał przez czas trwania eksperymentu, czyli od października 2023 r. do czerwca 2024 r.

Wizyta będzie organizowana w taki sposób, by nasi uczestnicy pokonali liczbę kroków zgodną z zaleceniami WHO: 6-8 tys. kroków dziennie dla osób powyżej 60. roku życia - wyjaśniła dr Dagmara Gaweł-Dąbrowska, koordynator projektu "ZOO Wrocław partnerem strategicznym budowania potencjału zdrowotnego seniorów".

Roczna karta wstępu dla każdego uczestnika programu

Ze strony ogrodu zoologicznego członkiem zespołu jest mgr inż. Marta Zając-Ossowska, dyrektor naczelna ZOO Wrocław sp. z o.o.

W projekcie uczestniczy 255 seniorów, a rekrutacja odbyła się przez uniwersytety trzeciego wieku, domy seniora i portale społecznościowe wrocławskich seniorów. Każdy z seniorów otrzymał roczną kartę wstępu do zoo.

Podczas pierwszej wizyty mieliśmy wykonywane badania ciśnienia krwi i tętna. I widać było, jak taka aktywność, czyli dłuższy, szybki spacer, wpływa na nasze wyniki - powiedziała uczestniczka programu Barbara Kretschmer.

Prorektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu ds. budowania relacji i współpracy z otoczeniem, opiekun i doradca tego projektu dr hab. Tomasz Zatoński podkreślił, że realizowany projekt jest elementem szerokiej strategii, która wpisuje się w społeczną odpowiedzialność uczelni.

W tym roku odbędzie się już druga edycja organizowanej wspólnie z miejskim samorządem naszej konferencji ‘Zielona uczelnia w zielonym mieście’ i propagujemy w jej ramach ekologiczne aspekty życia. W naszym autorskim projekcie chcemy zbadać, jak kontakt z przyrodą, ze zwierzętami, przebywanie na świeżym powietrzu wpływa na populację seniorów w mieście - powiedział prof. Zatoński.