W Pawilonie Czterech Kopuł we Wrocławiu od niedzieli (16 października) będzie można oglądać wystawę "Collage – klejone światy". To próba pokazania ewolucji i różnorodności kolażu, który przez lata był i nadal jest używany przez artystów.

REKLAMA

Jak informuje Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej we Wrocławiu na wystawie pokazane zostaną powstałe na przestrzeni ostatnich 150 lat prace wybitnych polskich i zagranicznych artystów. Reprezentują one wszystkie dziedziny sztuki od malarstwa, rysunku przez rzeźbę, grafikę, fotografię, fotomontaż, ceramikę, szkło, tkaninę po sztukę video.

W zapowiedzi wystawy poinformowano, że zwiedzający będą mogli podziwiać prace takich artystów jak m.in. Kurt Schwitters, Max Ernst, Aleksander Krzywobłocki, Margit Sielska, Henryk Stażewski, Mieczysław Berman, Tadeusz Kantor, Jadwiga Maziarska, Robert Rauschenberg, Jiři Kolář , Władysław Hasior, Zbigniew Makowski, Kazimierz Mikulski, Krzesława Maliszewska, Zofia Rydet, Zdzisław Beksiński, Shinji Ogawa, Lech Twardowski, Grupa Luxus, Piotr Uklański, Jan Dziaczkowski czy Tymek Borowski.

Historia kolażu

Na stronie internetowej Muzeum Narodowego we Wrocławiu - którego oddziałem jest Muzeum Sztuki Współczesnej - napisano, że kolaż jako metoda artystyczna istniał już w starożytnych Chinach ponad 2200 lat temu. Tworzenie kompozycji z różnych materiałów, które klejone na płótno lub papier łączono z tradycyjnymi technikami plastycznymi, ewoluowało z biegiem lat.

Chociaż w XX wieku technikę kolażu po raz pierwszy zastosował Georges Braque, a potem Pablo Picasso, to Max Ernst odkrył ją zupełnie na nowo na potrzeby takich kierunków w sztuce jak: dadaizm, surrealizm czy konstruktywizm, a niedługo potem przejęły ją również sztuka abstrakcyjna i konceptualna.

W pewnym sensie kolaż już u swoich podstaw zakłada dialog z historią sztuki, kultury, obiecuje fascynującą podróż w czasie i przestrzeni obrazu oraz przygodę pełną zabawy i odkryć - mówi cytowana na stronie muzeum kuratorka wystawy "Collage - klejone światy" Anna Chmielarz.

Twórcy kolaży chętnie prowadzą grę z widzem, czasem mylą tropy, innym razem rozwiązanie zagadki podają na tacy. Często posługują się fragmentami reprodukcji ikonicznych dzieł sztuki, tworzą niesamowite miejsca, aranżują niecodzienne spotkania. Tu wszystko jest możliwe, a granice wyznacza jedynie wyobraźnia twórcy i widza - dodaje.

Wystawę będzie można oglądać od 16 października 2022 roku do 15 stycznia 2023.