Od jutra w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu będzie można zobaczyć wystawę „Obrazy do opowiadania”. Pokazujemy jak obrazy, grafiki, rzeźby czy hafty mogą opowiadać historie - informuje muzeum w komunikacie dotyczącym wystawy.
Jak czytamy na stronie internetowej muzeum - tematem wystawy będą historie obrazkowe, narracje przełożone na formę ikonograficzną, mającą za swój główny cel opowiadanie obrazem.
Na dostępnej od jutra wystawie "Obrazy do opowiadania" zaprezentowane zostaną prace profesjonalistów jak i amatorów. Obok znanych nazwisk, takich jak malarz Zbigniew Makowski, czy artystka hafciarka Ewa Cieniak pojawią się twórcy nieprofesjonalni. To m.in. Ula Jagielnicka, z wykształcenia fizyczka i była dziennikarka. Dziś zajmuje się sztuką animowania kolaży.
Prace, które będą pokazane powstawały od XVI do XXI wieku. Reprezentują różne nurty.
Wielkie historie zderzą się z tymi osobistymi. Współczesny komiks pojawi się tuż obok szesnastowiecznej nastawy ołtarzowej. Zaskoczy zestawienie obrazów dewocyjnych z tablicami przyrodniczymi. Łączy je jedno - niosą ze sobą opowieści i są obiektami nie tylko do oglądania, ale też do przeżywania - informuje Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu.
Wystawa jest organizowana we współpracy z Muzeum Komiksu w Krakowie i Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego. Będzie ją można ogląda we wrocławskim Muzeum Etnograficznym od 26 listopada do 26 lutego.