Elżbieta Szumska zarządzająca Kopalnią Złota w Złotym Stoku jako jedyna reprezentantka Polski otrzymała najbardziej prestiżową europejską nagrodę. Ceremonia wręczenia nagród miała miejsce w Pradze 26 września. Jury nagrody doceniło wkład Elżbiety Szumskiej, jaki wniosła w dziedzictwo kulturowe, przekształcając dawną kopalnię złota Kopalnia Złota, położoną w małym miasteczku Złoty Stok, w jedną z najbardziej znanych atrakcji turystycznych Polski. Elżbieta Szumska jest trzecią osobą z Polski w historii, która została odznaczona tym wyróżnieniem.

REKLAMA

Kopalnia Złota

"Kiedy w 1996 roku podziemne Muzeum Kopalni zostało otwarte dla publiczności, Elżbieta Szumska rozpoczęła tam pracę jako przewodnik wycieczek i głęboko doceniła dziedzictwo i historię kopalni. W 2001 roku została głównym udziałowcem Kopalni i wyruszyła w długą i inspirującą podróż w celu odrestaurowania całego obszaru. Dzięki swoim badaniom Elżbieta Szumska odnalazła 3 zaginione sztolnie - wejścia do kopalń - które odrestaurowała i udostępniła zwiedzającym. W 2014 roku założyła Izba Pamięci, muzeum prezentujące tysiące eksponatów o wartości historycznej, akredytowane przez polskie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa. Część zabytków odnalazła sama Elżbieta Szumska, część przekazali mieszkańcy Złotego Stoku oraz osoby, które wyemigrowały za granicę w okresie powojennym. Do najcenniejszych eksponatów należą oryginalne złote monety z XVI wieku. Udało jej się również odnaleźć ostatniego żyjącego potomka ostatnich niemieckich właścicieli kopalni złota, 92-letnią Barbarę Guttler, co doprowadziło do odkrycia nieznanych dotąd historii, pamiątek i fotografii, z których każda jest bezcenna dla historii miasto" - czytamy w opisie zgłoszenia do nagrody.

"Elżbieta Szumska wykazała się naprawdę niezwykłym osobistym oddaniem dziedzictwu kulturowemu. Jej jest inspirującym przykładem tego, jak rozwijać zrównoważony model biznesowy wokół dziedzictwa kulturowego. Jej praca jest ważnym precedensem dla rozwoju powolnej, zrównoważonej turystyki w regionie przygranicznym o bardzo bogatym dziedzictwie" - stwierdziło Jury Nagród.

Nagroda

Komisja Europejska i "Europa Nostra" po raz dwudziesty wybrała 30 wybitnych osiągnięć z 18 krajów Europy. Do konkursu wysłano setki zgłoszeń z 36 krajów świata. Nagroda została wręczona podczas uroczystej gali w Pradze, w trakcie Europejskiego Szczytu Dziedzictwa Kulturowego 2022 w Czeskim Muzeum Muzyki w Pradze. Nagrody Europejskiego Dziedzictwa / Nagrody Europa Nostra zostały ustanowione przez Komisję Europejską w 2002 r. i od tego czasu są zarządzane przez Europa Nostra. W tym roku przypada 20. rocznica przyznania najbardziej prestiżowych nagród w dziedzinie dziedzictwa w Europie. Nagrody identyfikują i promują najlepsze praktyki w zakresie ochrony i wzmacniania materialnego i niematerialnego dziedzictwa kulturowego, stymulują transgraniczną wymianę wiedzy w całej Europie, zwiększają świadomość społeczną i uznanie europejskiego dziedzictwa kulturowego oraz zachęcają do dalszych doskonałych inicjatyw dzięki sile przykładu.

Więcej o sukcesie laureatki można przeczytać w serwisie Klub Podróżników.

Zgłoszenie do nagrody na stronie European Heritage Awards 2022

O nagrodzonej atrakcji turystycznej można przeczytać na stronie Kopalni Złota w Złotym Stoku